Převrátila jsem oči sloup – výstava Vladimíra Skrepla v Galerii Kaple

Vernisáž

Vernisáží ve středu 26. září 2018 bude od 18:00 hodin v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí zahájena samostatná výstava malíře, sochaře, teoretika a pedagoga na pražské AVU Vladimíra Skrepla nazvaná Převrátila jsem oči v sloup.

Vladimír Skrepl patří od 80. let minulého stoltí mezi nepřehlédnutelné figury domácí umělecké scény. Od roku 1994 navíc vede ateliér Malba II. na pražské AVU. Suverénní pohyb ve světě umělecké současnosti u něho kontrastuje s důrazem, jaký klade na instinktivní založení vlastní tvorby. Spontaneita uměleckého vyjadřování je v jeho pracích hlavním rysem tolik specifické a velmi autentické kvality díla. Jeho figury jsou vyvedeny v jasných barvách a agresívně gestickým rukopisem.

skrepl 1Vladimír Skrepl patří od svého prvního veřejného vystoupení mezi umělce, pro které dobrý přehled a zájem o to, co je aktuální, vždy byl nezbytnou součástí základních uměleckých kompetencí. Byl v ní také alespoň do jisté míry jakožto vystudovaný kunsthistorik a následně kurátor Galerie Hlavního města Prahy vzdělán a vycvičen. Tento fakt odjakživa bere jako přirozenou součást profesní výbavy současného umělce. Jeho malby, objekty i instalace se vzpouzejí formální kontemplaci.

Nejde o autonomní artefakty cirkulující galerijním provozem. Představují součást velké umělecké show. V rozhovoru z roku 2002 Vladimír Skrepl řekl, že umění vnímá jako „životní styl“.

Výtvarný jazyk Vladimíra Skrepla spočívá v barevné živosti a expresivitě tahů štětce, jejichž spontánnost vytváří v obraze nenapodobitelné napětí. Na české výtvarné scéně má široký závěr, působí jako teoretik umění, malíř a tvůrce objektů a instalací. V letech 1976 až 1981 studoval dějiny umění na katedře dějin umění a etnografie v Brně. V roce 2007 získal Cenu Jiřího Kovandy a o dva roky později se stal laureátem Ceny Michala Ranného.

Výstavu Vladimír Skrepl: Převrátila jsem oči sloup můžete v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí navštívit do pátku 23. listopadu 2018.

Autor: tz

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery