Do Hubálova za skleněnými betlémy

Betlém pro Toulavou kameru

Reportáž

Významným sklářským odvětvím je výroba figurek pro radost a potěšení velkých i malých. Jejich prapůvod patří do italského Murana a Benátek. Na Železnobrodsku se ručně vyrábějí, na rozdíl od jiného skla, „teprve“ od dvacátých let minulého století. Jejich rozmach a oblíbenost souvisí se vznikem Sklářské školy v Železném Brodě, která byla založena v roce 1920, kde již v prvním ročníku byl stanoven hlavní studijní obor – vinutí a malba skla.

O pěkných pár desítek let později zde studovala i talentovaná Eva, rozená Hyblerová, která patří v současnosti se svým manželem Karlem Urbanem k předním figurkářským rodinným firmám v České republice. Jejich mistrovskou specializací jsou i skleněné betlémy, které se o vánocích rozkládají buď u ozdobeného stromečku, nebo na štědrovečerním stole při slavnostní večeři.

sklenene betlermy portretsklenene betlermy 3Vánoce patří v celém křesťanském světě k nejslavnějším a nejoblíbenějším svátkům v roce. A to i tam, kde řád církevního roku dávno ztratil svou závaznost. Velmi osobitou podobu mají české Vánoce, v nichž se plně zračí naše lidová tradice. K nim nerozlučně patří i betlémy, které se zvláště v lidovém podání nejvíce přibližují celé poetické atmosféře Vánoc. Historie betlémů ve střední Evropě začíná již roku 1560 v Praze, kdy zde byly v kostele sv. Klimenta na Starém Městě vystaveny první opravdové jesle – jak se tehdy říkávalo. Od té doby tedy betlémy, jejich stavění a vystavování figur Svaté rodiny, patří ke jmenovaným svátkům dodnes. Jak šel čas a staletí, měnily se i betlémy. Včetně materiálů, ze kterých byly a jsou vyráběny, počet figur i jejich charakteristiky a neustále přibývající lidovosti. I když pořád hrají prim malované betlémy na papírové podložce, stavěné do celků a na mnoha místech po celé republice pobaví mechanické a pohyblivé betlémy nejrůznějších velikostí, své neodolatelné kouzlo mají unikátní železnobrodské, se skleněnými figurkami.

Předvánoční výlet

Jsme na severním okraji okresu Mladá Boleslav, na pravém břehu řeky Jizery, v líbezném údolí, plném zeleně. Při vjezdu do Hubálova, což je součást obce Loukovec, nás vítá vysokým komínem místní učiliště. My půjdeme o pár metrů dál, do šlechtěné zahrady, kde je v přízemí rodinného domu dílna manželů Urbanových, kde zájemci o toto tradiční sklářské řemeslo mohou během turistické exkurze sledovat výrobu skleněných figurek a vinutých perlí na vlastní oči.

Využíváme jedineční možnosti a v roli turistů, toužících po neotřelém zážitku, klepeme na dveře. Otevírá Karel Urban v roli průvodce a vysvětluje, co nás všechno při komentované prohlídce čeká: „Seznámíte se s historií a výrobou skleněných figurek. Shlédnete běžné i unikátní vzorky historické i současné produkce včetně originálních vánočních velkoformátových betlémů. A předvedeme vám také výrobu u sklářského kahanu, kterou si poté můžete sami vyzkoušet a vyrobit například vlastní srdíčko, přívěsek nebo miniaturu...“

Prodejní galerie

sklenene betlermy 2sklenene betlermy 1Naše první kroky vedou do vzorkovny, jak říká Karel Urban stálé výstavě jejich ruční práce. Vitríny jsou plné nádherných kousků i kolekcí, až oči přecházejí. Takové množství tvarů a nápadů, od miniatur až po velké plastiky, vše hraje širokým spektrem barev. Figurky mají tváře, oči, jsou v pohybu i statické, jak je libo. Skleněné konvalinky určitě i voní, figurka Spravedlnosti s váhami nás má přečtené i přes šátkem zakryté oči. Zvířátka všeho druhu, lidi a lidičky, zdá se, že manželé Urbanovi při své mistrovské práci neznají slovo „nelze“.

Podle vzorníků jdou do více jak sedmi stovek jak historických, tak nových námětů. A co kus, to originál! I proto mezi časté zákazníky manufaktury manželů Urbanových patří sběratelé skleněných figurek z domova i zahraničí. Zvláštní kapitolou specializace Urbanglass je výroba betlémů.

U sklářského kahanu

Z prodejní galerie vstupujeme do sklářské dílny. Paní Eva právě rozžhavila tyčovinu olovnatého skla z desenské sklárny a vysvětluje: „Malou jednodušší figurku dělám tak patnáct minut, složitější tvar třeba i půldruhé hodiny...“

Pozorujeme sklářku při práci, kdy vyráběné figurky vytváří u plynového kahanu ze skleněné kompozice výhradně českého výrobce. Postupným navíjením a protahováním, spojováním a oddělováním ji pod šikovnýma rukama během každodenní směny vznikají zvířátka, postavičky a předměty nejrůznějších tvarů, barev a velikostí.

„Při výrobě dbáme od počátku na detail, výtvarný dojem i na celkové precizní zpracování,“ poznamenává figurkářka do sykotu hořícího plynu.

Mít svůj vlastní betlém

sklenene betlermy 5sklenene betlermy 6Jak jsme již konstatovali, betlémářství neoddiskutovatelně patří do tradic české lidové kultury. Svými kořeny sahají až do středověku. Jejich výrobě se posléze nevyhnulo ani sklářství. Manželé Urbanovi patří k nejúspěšnějším výrobcům skleněných betlémů v České republice. Svědčí o tom nejenom jejich prezentace ve stálých sbírkách kupříkladu Vlastivědného muzea v České Lípě, v Muzea města Mnichovo Hradiště, jsou i v Třebechovickém muzeu betlémů nebo i v Minimuzeu betlémů v Železném Brodě, ale i nedávné vítězství v soutěži o nejkrásnější betlém Muzea Jindřichohradecka. Soutěže se zúčastnilo dvacet tvůrců a sběratelů, kteří poslali celkem přes tři desítky betlémů z nejrůznějších materiálů, včetně keramiky, perníku nebo včelího vosku - až po sklo. Vyhráli manželé Urbanovi s dílem o velikosti 120 až 150 centimetrů s hloubkou zhruba 60 až 70 centimetrů dle fantazie rozestavění figurek. Jejich velikost je přibližně šest až devět centimetrů, u stromků pak kolem dvaceti centimetrů. Postaviček, zvířátek a dalších krajinných prvků bylo zhruba 140 kusů.

Vévodila jim betlémská hvězda nad volkem s oslíkem, hřejícími svým dechem Ježíška v jesličkách. Figurky předčily jiné v pestrosti, pohybu a živými, roztomilými obličejíčky postaviček. O báječné nápady rozhodně nouze nebyla, jak třeba ukázal kluk, který upadl na ledu a rozsypal koledu...

„Ocenění Jindřichohradeckého muzea nás moc potěšilo, a vážíme si ho,“ dodává Karel Urban. „Právě tak si ale vážíme naší práce na jednom z výstavních betlémů pro Jiřinu Hánovou, sběratelku, betlémářku a kromě jiného autorku výpravné knihy o lidových betlémech Čech, Moravy a Slezska.“

Eva Urbanová prozradila, že již delší čas pracují na dalším lidovém betlému: „Jedná se o zimní betlém na staročeské motivy, který by měl navodit kouzelnou atmosféru ladovských Vánoc. Plánujeme přibližně 150 figurek postav a zvířátek a minimálně osmdesát až sto stromů, krajinotvorných prvků a dalších výjevů."

sklenene betlermy 4"K vidění bude například náves s řemeslníky či děti při zimních hrách, vše ve větších rozměrech než běžně vyráběné figurky...“ vede nás Karel Urban k vitríně v prezentační galerii. „Na jeho dokončení netrpělivě čeká televizní Toulavá kamera, která o něm chce natočit reportáž, což nás velmi těší...“

„A jistě bude i lákadlem pro další turisty k návštěvě naší manufaktury…“ dodává závěrem naší návštěvy Eva Urbanová.

cerny portretAutor: Ivan Černý
Snímky Karla Urbana

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery