Český rytec skla Tomáš Lesser získal francouzský Řád umění a literatury

Tomáš Lesser. Snímek Jana Zátorského

Reportáž

Rytířem Řádu umění a literatury se stal v úterý 25. února 2020 v Paříži Čech Tomáš Lesser z karlovarské sklárny Moser, ve které pracuje jako rytec skla.

„Vysoké francouzské státní vyznamenání získal za svůj přínos tradici i rozvoji uměleckého řemesla. Spolu s ním řád získali zástupci významných institucí, jako například Národní pařížská opera, a luxusních značek,“ uvedl PR konzultant Tomáš Hečko.

lesser 1lesser 2Tomáš Lesser, který se narodil roku 1975 v Ostrově nad Ohří, po studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Kamenickém Šenově (1989 až 1993) hned nastoupil jako rytec v karlovarském Moseru a pracuje tam dodnes. Je mezinárodně uznáván pro svoji pro figurální tvorbu a až sochařský cit pro detail.

Tomáš Lesser prezentoval svá díla v Rakousku, Itálii, Velké Británii, Číně, Hongkongu, na Tchaj-wanu nebo v Japonsku.

Mezi jeho mistrovská díla patří například rytá mísa Maria Theresia, rytá mísa Neptun nebo rytiny s motivy fauny. Řád umění a literatury získal kromě jiného i za své vlastní autorské zpracování rytiny Páva na původní secesní vázu.

Řád umění a literatury je francouzské státní vyznamenání udělované od roku 1963 ve třech stupních: rytíř (Chevalier), důstojník (Officier) a nejvyšší komandér (Commandeur). Řády už získalo poměrně hodně Čechů, třeba Adolf Born, Hana Hegerová a Jiří Menzel (rytíř), Bohumil Hrabal (důstojník) nebo Václav Havel (komandér).

Autor: Stanislav Dvořák
Zdroj: Novinky

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery