Raritní chybotisky a vlastní péefka Olbrama Zoubka v Galerii myrro

Velký reliéfní tisk Zima z kalendáře číslo 9/99

Reportáž

Internetová Galerie myrro získala do svého sbírkového fondu několik velice zajímavých, hodnotných a skutečně raritních reliéfních tisků sochaře Olbrama Zoubka (* 21. dubna 1926; + 15. června 2017), který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky a byl jedním z nejvýznamnějších a nejvýraznějších českých sochařů druhé poloviny 20. století.

chybotisk jarochybotisk podzimOlbram Zoubek si v sochařské práci vytvořil vlastní charakteristický styl štíhlých, vysokých, k nebi se vzpínajících velkých bronzových a cementových figur, které se soklu dotýkají v malé, téměř zanedbatelní ploše. Současně tvořil i v cínu, menší romantické figury a reliéfy. Z cínových reléfů v dílně autorova ateliéru v pražské Salmovské ulici jeho pomocníci a pomocnice manufakturním postupem z mokrého ručního papíru pomocí obyčejného dřevěného rejžáku vytvářeli reliéfní tisky...

V roce 2009 připravil Olbram Zoubek v edici TIL (Tempus in Immortalibus lapidibus), kterou založil a řídí Miroslav Moravec, unikátní kalendář Čtvero ročních období. Ve speciální liště, která umožňovala snadnou výměnu jednotlivých archů s dotištěným čvtrtletním kalendáriem, bylo uchyceno pět signovaných a číslovaných velkých reliéfních tisků. Kalendář vyšel v limitovaném nákladu 100 výtisků.

chybotisky pf 2011chybotisky pf 2012 ruceA chybotisky, které nyní nabízí internetová Galerie myrro, vznikly právě při práci na tomto unikátním kalendáři. V dílně ve třech případech zaměnili velké archy ručního papíru za střední. Výsledkem jsou střední tisky s "výřezy" figur z velkých reliéfů, v případě Podzimu a Jara z centra reliéfu, u Léta je to pravý dolní roh. Mistr Zoubek signoval i tyto chybotisky a tak vznikly naprosté rarity. Reliéfní tisky OZ posledních několik desítek let nesignoval, označoval je pouze A. T. Výjimkou byly právě velké číslované reliéfní tisky z kalendáře Čtvero ročních období, zmíněné chybotisky číslované nejsou.

Trojici raritních chybotisků doplňuje v internetové Galerii myrro velký reliéfní tisk Zima z kalendáře číslo 9/99 a několik vlastních PF Olbrama Zoubka z let 2010 až 2012.

chybotik letoChybotisky i vlastní péefka Olbrama Zoubka si můžete prohlédnout a případně i objednat v internetové Galerii myrro nebo přímo zde.

Autor: MiM
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery