IV. Kutnohorský plenér

Reportáž

Už počtvrté hostila Kutná Hora menší skupinu amatérských výtvarníků z Polska, Německa a České republiky. Akce nazvaná Kutnohorský plenér proběhla od soboty 27. července do soboty 3. srpna 2019. Od svého prvního ročníku navazuje na podobná setkávání v Polsku, ta se uskutečňují v oblasti družebních Tarnowských Gor, a v Německu, ta bývají nedaleko Norimberku.

cisar 01cisar 02cisar 03IV.Kutnohorský plenér netrval dlouho, všehovšudy týden včetně dnů příjezdů a odjezdů. Aby i v tak krátké době měla akce smysl, bylo potřeba pečlivě připravit program, aby byl čas na kreslení a malování, seznamování s Kutnou Horou a okolím a také na prezentování vzniklých prací. Je potěšitelné konstatovat, že se tento program podařilo naplnit, a to stále při dobré atmosféře, která ve skupině panovala.

cisar 04cisar 05cisar 06Účastníci tvořili pochopitelně především v Kutné Hoře, a pak také ve Zbraslavicích a Nových Dvorech. Ve všech těchto místech se také uskutečnily výstavy. Ve Zbraslavicích ve středu 31. července 2017 v kulturní místnosti na Obecním úřaden a v Nových Dvorech ve čtvrtek 1. srpna 2019 před budovou Obecního úřadu. Byly to výstavy průběžné a opravdu krátkodobé. Závěrečná výstava v Kutné Hoře, v konferenčním sále Dačického domu, je dlouhodobější. Práce účastníků plenéru zde budou pro veřejnost k vidění během srpna. Všechny tři výstavy byly také zahájeny vernisáží s kulturním programem.

cisar 07cisar 08cisar 09Jako každá podobná akce, i tato měla více stránek. K té oficiální patřilo například přijetí účastníků na kutnohorské radnici starostou Josefem Viktorou, na Obecním úřadu ve Zbraslavicích starostou Ondřejem Havlovicem a na Obecním úřadu v Nových Dvorech starostkou Vandou Vörösovou.

Velmi důležitou stránkou bylo i materiální zabezpečení plenéru – pro účastníky bylo potřeba zajistit ubytování a stravování.Zde patří především poděkování Městkému úřadu v Kutné Hoře a také Obecním úřadům v Nových Dvorech a Zbraslavicích. IV. Kutnohorský plenér mohl být úspěšně zakončen také díky Nadaci Kutná Hora – památka UNESCO.

cisar 10Text a snímky: Vladimír Císař

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery