Současní umělci reagovali na odkaz díla Felixe Jeneweina

Výtvarné umění

Opuštěné chátrající prostory bývalého zámečnictví v Nádražní ulici v Kutné Hoře zaplnil tvůrčí duch. Opět po roce se totiž staly dočasným ateliérem pětici výtvarníků, kteří přijali výzvu účastnit se od pátku 30. června do čtvrtka 13. července 2017 již XVII. Sympozia současného výtvarného umění Jenewein – Kutná Hora a reagovat přímo v historickém prostředí města Kutné Hory na výlučnost introvertního malířského a kresebného díla Felixe Jeneweina, který tu na přelomu 19. a 20. století žil a tvořil.

Letošního ročníku sympozia se účastnili Martin Zemanský, Jiří Marek, Renata Cziroková, Jiří Baštýř a Pavel Forman.

jenewein 01jenewein 02Jiří Marek si vyhlédl kout v rohu bývalé zámečnické dílny, kde na zemi tvořil. Ve svém ateliéru maluje i na třímetrová plátna, při sympoziu vytvořil cyklus menších obrazů. „Je pro mě důležitý prostor, ve kterém děláme. Ta atmosféra, barvy, se rozhodně v obrazech promítnou a to třeba i intuitivně, aniž by o tom člověk nějak přemýšlel,“ uvedl Jiří Marek.

Renatu Czirokovou v Kutné Hoře inspirovala místa, která nejsou tolik poznamenaná vývojem, dobou. „Říkala jsem si, co tady může být stejné – abych si co nejvíc připodobnila, jak to viděl Felix Jenewein. Potom se lépe chápe obraz, nebo to, jak tu tvořil a proč. Souvisí to i s vírou,“ řekla Renata Cziroková.

Pro tvorbu Martina Zemanského jsou charakteristické ponuré krajiny, v nichž se odehrávají absurdní až bizarní příběhy. Také pro Jiřího Baštýře není Jeneweinovo dílo cizí, seznamoval se s ním při své práci od druhého ročníku studia na fakultě.

jenewein 03jenewein 04„Jeneweinovy hororové věci jsou blízké mým, takže jsem se velmi rychle adaptoval. V Kutné Hoře mě inspiroval historický genius loci v kontrastu s rozbořenou, vybydlenou budovou,“ podotkl Pavel Forman. A jak se mu v dočasném ateliéru pracovalo?

„Bylo to prima, protože to mělo takový kolektivní rozměr. Sešla se tu příjemná parta lidí, takže tady byl nějaký tvůrčí kolektivní duch,“ dodal Pavel Forman.

Jak se současným výtvarným umělcům podařilo vypořádat se zadaným tématem, se bude moci veřejnost seznámit na výstavě, která se uskuteční v Galerii Felixe Jeneweina v Kutné Hoře od úterý 3. do neděle 22. října 2017.

Zdroj: Obzory Kutnohorska
Snímky Moniky Pravdové

Další články o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

jenewein 05 jenewein 06 jenewein 07 jenewein 08

jenewein 09 jenewein 11