Hledáme obrazy malíře Jaroslava Věšína

Výtvarné umění

Koupíme za ceny dohodou nebo přijmeme do komisního prodeje za Vaše ceny obrazy Jaroslava Věšína. Také katalogy výstav a další antikvity spojené s tímto umělcem.

Jaroslav Věšín, také Jaroslav Friedrich Julius Věšín (* 23. května 1859; + 9. května 1915) byl českým malířem, profesorem a zakladatelem malířské školy v Sofii.

Vesin 1Vesin 2Studoval v letech 1876 až 1881 na Akademii výtvarných umění v Praze u Antonína Lhoty a Jana Swertse a na malířské akademii v Mnichově (Akademie der bildenden Künste München) u Carla Theodora von Piloty a Józefa Brandta.

Roku 1884 odešel na Slovensko a své obrazy představil na soukromé výstavě v Turčianském sv. Martině (1887). Roku 1889 se vrátil do Mnichova, v roce 1891 se zúčastnil Jubilejní zemské výstavy v Praze. Poté odchází do Bulharska a stal se zakladatelem malířské školy v Sofii, na níž byl jmenován profesorem.

Díla Jaroslava Věšína náleží slohově do realistické malby generace 80. let 19. století, kdy se probudil zájem o venkovský lid a národopisné žánry. Po návratu z Mnichova vystavil v Praze cyklus obrazů ze Slovácka (Slovácká svatba). Námětem jeho obrazů je obvykle konkrétní děj - svatby, hony na divokou zvěř (Snídaně v bažantnici v Průhonicích, 1890, Výsledek honby, 1890, Arcivévoda František Ferdinand na honbě, 1891)...

Vesin 3Vesin 4Často maloval koně (Koňský trh v Sofii, 1899, Vyjížďka na saních). V Bulharsku zachytil každodenní život bulharského venkova, etnografické motivy, vojenské výjevy, scény z 1. balkánské války, cvičení bulharské armády a ruské slavnosti na Šipce (1902).

Jeho obrazy jsou v Národní galerii v Sofii a ve vojenském historickém muzeu v Sofii. Obraz Útok na bodáky z roku 1912 je vystaven v erbovní hale na úřadě bulharského prezidenta.

Vaši nabídku s popisem, fotografií a cenou přivítáme telefonicky (722 711 226) nebo mailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Autor: MiM

Další články a informace o výtvarném umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

Vesin 5