Zážitková a poznávací turistika patří k oblíbeným dovolenkovým aktivitám. Prim na tomto poli ale hrají celoročně organizované výlety a cesty do domácích i světových muzeí a galerií, cesty za památkami a výtvarným uměním v Evropě i zámoří. Agentury či cestovní kanceláře, které se touto nabídkou v České republice zabývají, bychom spočítali na prstech jedné ruky. Na jejich špičce bezesporu stojí exkurze, které tematicky a obsahově připravuje umělecko-historická agentura, kterou založil již v roce 1990 Peter Kováč, autor skvělého pětidílného knižního seriálu Stavitelé katedrál.
Ano, řeč je o Ars Auro Prior, pro jehož Klub přátel Stavitelů katedrál, který má dokořán otevřené dveře pro každého zájemce o výtvarný kumšt, připravuje Peter Kováč již drahně let speciální zájezdy za uměním, a to středověkým, gotickým či renesančním, včetně exkurzí do předních světových galerií od New Yorku po Berlín. Mezi jeho klienty jsou lidé širokého věkového rozpětí, od studentů až po seniory. Z profesního hlediska pak nejenom milovníci výtvarného umění a jeho sběratelé, ale i obchodníci s kumštem, galeristé i starožitníci, jakož i mnoho výtvarníků samotných, kteří si rádi rozšiřují obzory a vědomosti o tom, co je ve světě umění takříkajíc za humny nového.
Zajímá nás curriculum vitae nejenom Ars Auro Prior, ale i Klubu přátel Stavitelů katedrál...
Umělecko-historickou agenturu Ars Auro Prior jsem založil k propagaci dějin umění, které jsem vystudoval a celý život jsem jim oddán. Studoval jsem na Karlově univerzitě v Praze, ale také na Varšavské univerzitě. Můj profesor, slavný historik umění Jan Białostocki, kromě jiného autor obsáhlé knihy o umění 15. století, která vyšla v rámci gigantického západoněmeckého projektu Propyläen Kunstgeschichte, měl heslo Ars Auro Prior jako svoje osobní krédo. Znamená, že umění je víc než zlato nebo peníze. I pro mne je toto velmi závazné. Proto jsem založil tuto agenturu, která vydává nekomerční publikace z edice Stavitelé katedrál a připravuje nekomerční cesty za malířstvím, sochařstvím a architekturou. Připravené zájezdy vždy realizuje konkrétní cestovní kancelář, se kterou spolupracuji. Dříve to byla cestovní kancelář Umělecký klub, nyní cestovní kancelář Slan Tours. Protože provozuji současně nekomerční internetové stránky Stavitelé katedrál k popularizaci dějin umění a historie, jsou tyto zájezdy a exkurze připraveny především pro čtenáře těchto internetových stránek a čtenáře mých knih z edice Stavitelé katedrál.
Která místa jste během let se svými klienty navštívili a jak takovýto výlet či exkurze probíhá?
Létáme třeba do New Yorku, kde spojujeme komentovanou prohlídku Metropolitního muzea umění s představením Metropolitní opery. Letos se naši příznivci takto dostali i na famózní vystoupení Anny Netrebko, která zpívala hlavní roli v opeře Tosca. Velmi oblíbené jsou zájezdy za poznáním metropolí světového umění, na podzim 2018 třeba míříme do Londýna s návštěvou jeho galerií a muzeí. Speciální tematické exkurze věnujeme, především románskému umění, katedrální gotice, pozdní gotice a renesančnímu umění, ale i modernímu umění. Zájezdy za gotickými katedrálami do Anglie nebo Francie máme zpravidla vyprodané na rok dopředu. A stane se, že jsou plně obsazené během pouhých čtyřiadvaceti hodin. Zajímají nás i výstavy malířství a sochařství a nově otevřená muzea. Letíme letos kupříkladu do Abu Dhabí podívat se na nový Louvre, který se stal světovou uměleckou senzací. Na jaře 2019 jedeme do Německa na výstavy o renesančním umění, konkrétně za Tizianema a jeho současníky do Frankfurtu nad Mohanem a na velkou retrospektivu Vincenza Belliniho a Andrei Mantegna do Berlína. Náš zájem není omezen jen na Evropu. Příští roky chystáme zájezd do Mexika za civilizací Mayů a za poznáním královských měst Nepálu.
Délky zájezdů či cest za uměním se liší vzdálenostmi. Pravidelně vyrážíte autobusy z Prahy, v případě zámořských cest letecky...
Zájezdy na výstavy do Vídně, Mnichova, Berlína nebo Frankfurtu máme zpravidla jednodenní nebo dvoudenní. Vyjíždíme z Prahy. Tematické zájezdy po Evropě jsou týdenní. Do USA nebo Nepálu létáme zhruba na deset dní. U autokarových zájezdů jsme zcela vyloučili noční přejezdy. Jde nám o pohodu. Člověk přece jede za uměním a měl by si vše užít. Děláme vždy komentované prohlídky galerií a památek, ale poskytujeme dostatek času i k osobnímu estetickému prožitku. A mimochodem jsem přesvědčen, že k dobrému umění patří také dobré jídlo. Takže gastronomie je součástí našich akcí. Když v roce 2019 pojedeme do Burgundska za poznáním románského a gotického umění, tak se zastavíme na ochutnávku vína ve slavné lokalitě Chablis a dáme si rovněž burgundské šneky, skvělé výstavy ve Vídni si nedovedu představit bez naší pravidelné návštěvy restaurace hotelu Sacher s jeho skvělou kávou a dortem. To k zažití uměleckého zážitku rozhodně patří.
Jako kunsthistorik, specialista na středověké a renesanční umění mnoho výprav osobně doprovázíte a komentujete, v případě jiných cest máte za spolupracovníky další špičkové kunsthistoriky, jako byli kupříkladu svého času Jaromír Neumann nebo František Dvořák...
Nedávno jsme se vrátili z Provence, kde jsme měli na programu i celodenní návštěvu pravěké jeskyně Chauvet, což je velká kulturní senzace. Fantastické malby a kresby srstnatých nosorožců, mamutů, pravěkých koní, skalních medvědů a lvů. Speciálně nás na této cestě doprovázeli Barbora Půtová a Václav Soukup, oba renomovaní autoři publikaci a studii k pravěkému umění. Oba také spolupracují s Jeanem Clottesem, který o jeskyni Chauvet publikoval hlavní knihy. Barbora Půtová a Václav Soukup pro nás nyní připravují cestu za památkami moravského pravěku a velké putování po pravěkých jeskyních ve Francii. S historikem Vladimírem Horpeniakem chystáme exkurzi po památkách na Zlaté stezce mezi Prachaticemi a Pasovem. Hodně spolupracuji s Karlem Srpem, znalcem surrealismu a meziválečné avantgardy, Michaelem Zachařem, odborníkem na umění 19. století, nebo Jurajem Žárym, bývalým ředitelem Slovenské národní galerie, který je poradcem pro slovenské a maďarské umění. Spolupráce se špičkovými odborníky je naší prioritou. Ovšem musí to být ti, kteří o svém oboru dovedou promluvit zaujatě a pochopitelně s ohledem na laické publikum. Naši klienti jsou především lékaři, ekonomové a právníci, kteří mají o dějinách umění často hluboké znalosti, ale nejsou připraveni na nějaké odborné disputace. Chtějí se něco dovědět, ale zajímavou formou a ne nudnou přednáškou.
Máte především stále zákazníky nebo se složení zájezdů mění?
Z devadesáti procent jezdí stejní zájemci. Osobně mnohé z nich dobře znám. Ke stálým klientům patří kupříkladu i herečka Hana Maciuchová. Byla s námi několikrát v Itálii a ve Španělsku. Nedávno poskytla jedné internetové televizi rozhovor, kde uvádí, že do ciziny jezdí s přáteli nejčastěji sama. Jedinou výjimkou, kdy toto pravidlo poruší, jsou zájezdy s Peterem Kováčem. To mě nesmírně potěšilo, ale současně je to velice zavazující. Jezdí s námi také Vlastimil Vondruška, historik a spisovatel, který se stal patronem stránek Stavitelé katedrál a Klubu přátel Stavitelů katedrál.
Co připravujete na rok 2019?
O několika zájezdech jsem se už zmínil. Takže bych jen doplnit, že nás čeká výlet do Maďarska, kde kromě jiného otevírají v nové podobě a po letité rekonstrukci Szépművészeti Múzeum, které má unikátní kolekci malíře zvaného El Greco a skvělé ukázky renesančního umění. Chystáme také velkou cestu do Santiaga de Compostela, která bude soustředěna na umění doby románské a gotické, a putování po Normandii ve stopách vévody Viléma Dobyvatele, krále Richarda Lví srdce a malíře Claude Moneta. Atraktivní je také zájezd do Řecka, kde se specializujeme na antické a byzantské umění. Program je pojat jako škola dějin umění s cílem důkladného poznání řeckého odkazu pro světovou kulturu. Už teď jsou některé z našich cest vyprodané. Přitom nejde o laciné zájezdy. Vybíráme především ze tří a čtyřhvězdičkových hotelů se snahou, aby byly v centru měst, nikoliv někde na okrajích nebo na periférii. To vícedenní zájezdy z běžné ceny posouvá o několik tisíc korun výše. Cenově ale nedostupné rozhodně nejsou. Naše orientace je na středně příjmové zákazníky.
Závěrem: Jak se do vašeho Klubu přátel Stavitelů katedrál přihlásit?
Klub přátel Stavitelů katedrál není žádnou oficiální společenskou organizací nebo podnikatelským komerčním subjektem. Je to volné sdružení obdivovatelů středověkého a renesančního umění, mých přátel a čtenářů internetového portálu Stavitelé katedrál a mých knih o gotice a renesanci z edice Stavitelé katedrál. Kontakt na nás je na našich internetových stránkách. Většinou se k nám zájemci dostanou na osobní doporučení některého z našich stálých zákazníků. O nějakou masovou turistiku rozhodně nemám zájem a nikdy jsem ho neměl. I mne ta práce musí bavit...
Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív autora
Další rozhovory o výtvarném umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery