Jako jeden z mála pochopil, jak funguje svět moderního umění. Od třinácti let se věnoval živelným graffiti a rozhodně se za to nestydí. „Bylo to nejkrásnější období mého života, ale v jednu chvíli jsem se musel rozhodnout, kterou ze svých dvou artových kolejí opustím, a vyšlo z toho graffiti,“ říká umělec Pasta Oner, který nyní v DSC Gallery představuje sedmou sólovou výstavu.

Krištof Kintera před instalací osmdesáti praček s názvem Všichni chceme být čistí. Snímek Milana Malíčka, Právo

Krištof Kintera si pohrál s pražskou Galerií Rudolfinum. S klukovskou fantazií a též pečlivostí ji přetvořil v prostředí, v němž je možné všechno. Návštěvník čelí pyramidě ždímajících praček, klid mu nepřinese rozbitý obří lustr a vedle zadrátovaného muflona nebo louky rozkvetlých květáků ho neuklidní přítomnost podupávajících stromů.

Malířka Emma Srncová slaví výstavou v Českém Krumlově. Zdroj snímku: Archív umělkyně

Původně byla Emma Srncová manekýnkou, posléze se stala herečkou v Černém divadle Jiřího Srnce, v němž působila dvě desítky let. Tam se setkala s výtvarníky a díky jejich vlivu začala malovat. Spolupracovala na tvorbě divadelní scény i na výtvarném zpracování filmů. Její obrazy plné zářivých barev, modré oblohy, zelené trávy a lidí s rozzářenýma očima si okamžitě každý zapamatuje díky jejich pozitivní energii.

Malíř a sochař Jaroslav Róna se sochou Sedící čert. Snímek Jana Šídy, Právo

Malíř a sochař Jaroslav Róna, spoluzakladatel výtvarné skupiny Tvrdohlaví, se ohlíží za posledními dvěma dekádami tvůrčího života. Do Domu U Kamenného zvonu v Praze rozmístil díla, která zpracovávají témata z odvrácené strany dobra. A před galerií trůní skulptura Sedící čert. Jaroslav Róna je umělec, před jehož dveřmi sedí ďábel.

Joe Machine našel v malování nový smysl života. Zdroj snímku: Archív umělce

Britský malíř Joe Machine v Praze vystavuje své obrazy inspirované drsným dospíváním v prostředí anglického přístavního města Sheerness i malby vycházející z mýtů staré Británie či ze Starého zákona. Výstavu Joe Machine: Ze stoky ke hvězdám (From the Gutter to the Stars) lze v Art & Event Gallery Černá labuť navštívit do neděle 29. října 2017.

Vladimír Lekeš s originály Františka Kupky z proslulých sbírek Jindřicha Waldese a Camilla Renaulta na výstavě v Adolf Loos Apartment and Gallery. Snímek Jana Šídy, Právo

Aféra s falzy obrazů Josefa Čapka, Emila Fily, Václava Špály či Jana Zrzavého, která bývalý bankéř Komerční banky údajně prodal slavným klientům (herečka Jiřina Bohdalová, režisér Ivan Zachariáš), je velmi živá.

Magdalena Poplawská žije v Česku už více jak deset let. Tvoří ve svém ateliéru na pražských Vinohradech. Snímek Kateřiny Severové, Právo

Obrovská vana plná hlíny, taková je první vzpomínka polské sochařky Magdaleny Poplawské (35) na umělecké řemeslo, kterému zasvětila život. K sochařině přičichla už v pěti letech a zůstala u ní až doposud, přestože jí to rodiče rozmlouvali. Její nejznámější socha – Dívka s vlaštovkou – zdobí už dvanáct let zeď pražského Klementina.

Další články...