První výrobky z „fonolitického“ písku ve sklářském potaši

Letošní májové oslavy v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku byly korunovány dnem otevřených dveří zdejší manufaktury známého uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Zájemci tak zdarma absolvovali exkurzi do výroby včetně ukázek foukání skla. Někteří dokonce využili nabídky možnosti vyzkoušet si tu fyzicky namáhavou práci vlastnoručně. Třešničkou na příslovečném dortu pak byl křest unikátní specialitky sesterské lindavské huti - tlustostěnných džbánečků s vysoce ambrovým, až přírodně temně hnědým odstínem ze znělce, což nemá nikde jinde ve světě obdoby!

Zážitková a poznávací turistika patří k oblíbeným dovolenkovým aktivitám. Prim na tomto poli ale hrají celoročně organizované výlety a cesty do domácích i světových muzeí a galerií, cesty za památkami a výtvarným uměním v Evropě i zámoří. Agentury či cestovní kanceláře, které se touto nabídkou v České republice zabývají, bychom spočítali na prstech jedné ruky. Na jejich špičce bezesporu stojí exkurze, které tematicky a obsahově připravuje umělecko-historická agentura, kterou založil již v roce 1990 Peter Kováč, autor skvělého pětidílného knižního seriálu Stavitelé katedrál.

Výstava v japonské metropoli. Zdroj snímku: České centrum

V japonském Tokiu probíhá ke stému výročí založení Československa výstava Českých center zaměřená na ilustrátory komiksů a knih pro děti a mládež pod názvem 12 světů – Ilustrátoři současné české knihy pro děti.

Kurátorka výstavy Jitka Lněničková a pedagog produktového designu Sklářské školy v Železném Brodě Tomáš Rýdl

Výstava, která je v současné době k vidění v klatovském Pavilonu skla, je další z volného cyklu letních výstav, jež jsou věnovány evropským středním i vysokým sklářským školám. Tentokrát se představují studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ze Železného Brodu.

Španělský malíř Manuel Martinez představí svá díla po Praze i v Ostravě

Ostravská Orchard Gallery hostí do neděle 30. září 2018 výstavu Corps et ames současného španělského malíře Manuela Martineze. Patří mezi tvůrce, kteří si museli cestu ke svému snu tvrdě prošlapat. I když zpočátku pracoval jako pouliční kreslíř, posléze jako ilustrátor ve firmě, nikdy se nevzdal touhy být svobodným malířem.

Kamil Lhoták: Krajina s Drakem, 1944. Zdroj snímku Galerie umění Karlovy Vary

Ve výstavních sálech karlovarské Becherovy vily, pobočce Galerie umění Karlovy Vary, se můžete seznámit se světem Kamila Lhotáka v malbě, kresbě, grafice a filmu. Stejnojmennou výstavu, jejímž autorem je ředitel Galerie umění Karlovy Vary Jan Samec a kurátorkou Ivana Klsáková, připravila galerie ve spolupráci s Barrandov Studiem a Spolkem přátel Kamila Lhotáka.

Vzhledem k tomu, že tato kumštýřka pochází od Uherského Hradiště, známé to vinařské oblasti, nemůžeme si nedovolit následující metaforu. Především totiž výtvarní umělci zrají lety, jako to příslovečné víno. Tomu či onomu to trvá různě dlouho. Někdo je zralý na košt brzy, jiný se rozvine do plné chutě a krásy až v podobě moku archivního.

Další články...