Úspěšný slovenský designér Patrik Illo. Snímek Katky Kincelové

Slovenský sklářský výtvarník Patrik Illo (* 1973) dokáže křehkému sklu dodat kýženou špetku humoru a nadhledu. Jeho nápojové sety stejně jako volnou, často experimentální tvorbu oceňují odborníci po celém světě, kteří vyzdvihují autorovu preciznost i představivost. A přitom stačilo málo a umělcem by se vůbec nestal.

Jako jeden z mála pochopil, jak funguje svět moderního umění. Od třinácti let se věnoval živelným graffiti a rozhodně se za to nestydí. „Bylo to nejkrásnější období mého života, ale v jednu chvíli jsem se musel rozhodnout, kterou ze svých dvou artových kolejí opustím, a vyšlo z toho graffiti,“ říká umělec Pasta Oner, který nyní v DSC Gallery představuje sedmou sólovou výstavu.

Joe Machine našel v malování nový smysl života. Zdroj snímku: Archív umělce

Britský malíř Joe Machine v Praze vystavuje své obrazy inspirované drsným dospíváním v prostředí anglického přístavního města Sheerness i malby vycházející z mýtů staré Británie či ze Starého zákona. Výstavu Joe Machine: Ze stoky ke hvězdám (From the Gutter to the Stars) lze v Art & Event Gallery Černá labuť navštívit do neděle 29. října 2017.

Krištof Kintera před instalací osmdesáti praček s názvem Všichni chceme být čistí. Snímek Milana Malíčka, Právo

Krištof Kintera si pohrál s pražskou Galerií Rudolfinum. S klukovskou fantazií a též pečlivostí ji přetvořil v prostředí, v němž je možné všechno. Návštěvník čelí pyramidě ždímajících praček, klid mu nepřinese rozbitý obří lustr a vedle zadrátovaného muflona nebo louky rozkvetlých květáků ho neuklidní přítomnost podupávajících stromů.

Malířka Emma Srncová slaví výstavou v Českém Krumlově. Zdroj snímku: Archív umělkyně

Původně byla Emma Srncová manekýnkou, posléze se stala herečkou v Černém divadle Jiřího Srnce, v němž působila dvě desítky let. Tam se setkala s výtvarníky a díky jejich vlivu začala malovat. Spolupracovala na tvorbě divadelní scény i na výtvarném zpracování filmů. Její obrazy plné zářivých barev, modré oblohy, zelené trávy a lidí s rozzářenýma očima si okamžitě každý zapamatuje díky jejich pozitivní energii.

Další články...