Recenze - Jedinečná turistická knižní edice

Literatura

Pražské Nakladatelství Olympia vzniklo v polovině minulého století především jako sportovně-turistické vydavatelství. Dnes má samozřejmě mnohem širší spektrum, od knih pro děti a mládež až po beletrii včetně románů, pravidelně vydává i literaturu faktu. Na svoji tradici ale nezapomíná, o čemž svědčí čtenářsky oblíbená modrá řada s označením Toulky a Navštivte...

Ve jmenované edici vydaných turistických průvodců nás především zaujaly tři tituly. Dva první jsou z pera literárního redaktora, publicisty a spisovatele Tomáše Hejny, dále pak v tomto čase více jak aktuální České Vánoce od rovněž známého autora Pavla Toufara.

Přemyslovské střední Čechy

toulky 1Tyto Hejnovy Toulky Slánskem, Kladenskem a Berounském v detailním záběru popisují krajinu v samém srdci Čech, která je historicky spojená se vznikem našeho státu. Jak známo, střední Čechy byly původním panstvím rodu Přemyslovců a jsou spojeny nejen s četnými historickými událostmi, ale hlavně s mnoha pověstmi, v nichž se objevují hrdinové Kosmovy kroniky i méně známé postavy, zasazené do kontextu událostí a míst až jedním z jeho pokračovatelů – Václavem Hájkem z Libočan. Průvodce Tomáše Hejny sleduje v jednotlivých trasách místa spojená s jediným českým panovnickým rodem a s jeho minulostí, připomíná známé i málo známé pověsti a osobnosti a především čtenáře seznamuje jak s notoricky známými, tak i opomíjenými památkami. Dokonce i s místy, která bychom jen těžko sami navštívili.

Jak říká anotace na zadní obálce představovaného titulu: S touto knihou se nikdo nemusí bát, že se během výletů ztratí. Hejnův průvodce totiž obsahuje podrobné popisy cest a je opatřen množstvím užitečných odkazů. Jednotlivé cesty po Kralupsku, Slánsku a Berounsku jsou vhodné jak pro pěší, tak i pro cyklisty a každá z nich je vybavena informacemi o délce a náročnosti.

Od Mělníka k Českému ráji

toulky 1aNa předchozí publikaci navazuje doslova ještě tiskařskou černí vonící svazek turisticko-historického průvodce Tomáše Hejny Mělnickem, Kokořínskem, Mladoboleslavskem a Mnichovohradišťskem. Tato krajina je plná nádherných a zajímavých památek, přírodních zajímavostí a kouzelných výhledů v každé roční době. Praktický Hejnův průvodce turisty a výletníky se zájmem o historii provede okolím jmenovaných měst, zavede na pozoruhodná místa a seznámí nejenom s jejich historií, ale také i s významnými osobnostmi s místem spjatými. Objevme tedy s průvodcem v ruce kupříkladu mělnické podzemí, kokořínské skalní byty nebo třeba skalní hrady na okraji Českého ráje. Stranou našeho turistického zájmu jistě nezůstane Kokořín, Bezděz, zámek Humprech či hrad Kost, nebo kosmonoská Loreta a další vzácná místa. Tomáš Hejna neopomíjí ani drobné památky a místní pověsti. Autor přitom podává čtenáři i řadu praktických návodů na cesty a detailně popisuje jednotlivé úseky tras. Každý se tak může dopředu připravit, co ho cestou čeká, na který úsek připadne více času a sil a který bude naopak snadný. Hejnova kniha je vhodná jak pro milovníky pěší turistiky, tak pro cyklisty a také koloběžkáře, jejichž potřeby autor u každé trasy zohledňuje.

České Vánoce

toulky 2A do třetice všeho dobrého. S turistickým průvodcem neotřelého námětu v ruce se zvídavý čtenář a výletník může vydat vánočním putováním napříč časem a tradicemi. Pavel Toufar na třech stech stranách publikace kapesního formátu, bohatě vybavené ilustracemi i fotopřílohou, láká čtenáře k toulkám za českými i moravskými vánočními zvyky. Cílem může být třeba Jindřichův Hradec, kde se pečlivě starají o unikátní Krýzovy jesličky, největší mechanický betlém na světě, stejně jako Třebechovice pod Orebem se slavným mechanickým Proboštovým betlémem. Ovšem, turisté se mohou vydat třeba i do Jilemnice za neméně skvělým pohyblivým betlémem Jáchyma Metelky nebo za současným mechanickým betlémem ze Sušice či z Horní Lidče. Krásný je též výlet za tradicí domácích betlému v Třešti.

Z Přeštic na Klatovsku se s Toufarovým průvodcem můžeme vydat do Rožmitálu pod Třemšínem, a to po stopách Jakuba Jana Ryby, autora slavné České mše vánoční. Obzor našich vědomostí rozšiří autor představovaného svazku z edice Navštivte... i kapitolkami věnovanými historii výroby papírových vystřihovacích betlému, vzniku a výrobě vánočních ozdob i vánočním pověrám.

Vraťme se však závěrem k mechanickým betlémům – většina z popisovaných je zpřístupněna celoročně. Proto není nutné čekat pouze na vánoční čas.

toulky portretAutor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív nakladatelství Olympia

Novinář a spisovatel Ivan Černý je spolupracovníkem redakce

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny