Recenze - Za mistry křehké krásy

Literatura

Jedinečný příspěvek k historii i současnosti sklářského uměleckého řemesla u nás vydalo v nedávných dnech pražské nakladatelství Grada. Jedná se o knihu Po stopách českých sklářů novináře a spisovatele Ivana Černého, který s blokem v ruce navštívil dvě desítky současných velkých i rodinných skláren, charakteristických svou ruční a uměleckou výrobou i faktem, že se zde pořádají exkurze do provozu. Reportáže z hutí pak doplňuje více jak desítka postřehů z předních sklářských muzeí i skanzenů.

cerny recenze 1cerny recenze 2Z Černého reportérských cest tak vznikla originální turistická rukověť, skvělý tip na výlet za netradičními zážitky. Něco podobného u nás dosud nevyšlo. Čtivý text je opatřen bohatou fotopřílohou od známého pražského fotoreportéra Miroslava Feszanicze, se kterým Ivan Černý dlouhodobě spolupracuje, kromě jiného se tato autorská dvojice prezentovala v publikaci zahraničních reportáží pod názvem Turistická rukověť.

Výborného historizujícího úvodu se zhostila osobnost nad jiné povolaná, emeritní prezident prestižního spolku České umění skla/Czech Art of Glass Jiří Říha.

Perfektní turistická rukověť

cerny recenze 3cerny recenze 4V knize Po stopách českých sklářů autor představuje v abecedním pořadí kupříkladu manufakturu AJETO, která je navždy spojena se jménem legendárního umělce Bořka Šípka, Poděbradský Bohemia křišťál, Floriánovu huť v Častolovicích či nejstarší fungující sklárnu na světě v Harrachově. V části Sklářská muzea a skanzeny se čtenář zastaví kupříkladu v Bezdružickém království plném skla, V Muzeu (nejen lustrů) Kamenický Šenov či sklářském skanzenu Jakub.

Vzpomínaná kniha v závěru čtenáři připomíná, že nejlepší je však vidět sklářskou práci na vlastní oči jak u sklářské pece, či v dílně brusiče, rytce či malíře skla. A proto je každá kapitolka v závěru opatřena kontakty, adresou, telefonními čísly i webovými stránkami daného subjektu.

cerny recenze titulPublikaci Ivan Černý: Po stopách českých sklářů si můžete prohlédnout a případně i objednat zde

Autor: Miroslav Moravec
Zdroj snímků: i-passage.cz

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny