Recenze - Houbařka: přes sběr hub do hlubin duše, nový román Viktorie Hanišové

Literatura

Brněnskému nakladatelství Host se podařil pozoruhodný počin, v žebříčcích jeho nejprodávanějších knih vedou ženy. V únorovém je hned pět titulů, pod nimiž jsou autorky podepsány. Jedna je Polka. Češky ale dominují - a právem, jednou z nich je i Viktorie Hanišová.

Viktorie Hanišová debutovala v roce 2015 nadšeně přijatým románem Anežka o komplikovaném vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech.

Také v pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství a na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo?

Houbařka

Rostou? Velmi častá otázka, v období, kdy v lese začínají vykukovat hlavičky prvních hub. Jsme houbymilovným národem, převážně amatérským, o čem svědčí občasné otravy houbami, které jsou jedovaté, ale zaměnitelné s jedlými. Odborníci dokážou najít houby i v zimě, ale kdo by důvěřoval nevzhledným a pokrouceným lesním plodinám. Pokud to nevypadá jako hřib, nechutná to jako hřib a je to hřib, což je pro většinu ta pravá houba, ostatní míjí.

Putování lesem, stále stejnou trasou, ostrý nožík v ruce a oči upřené do podrostu. Sedm let, každé ráno od jara do podzimu, vyráží v šešmaťhaných pohorkách ze staré chalupy na Šumavě Sára. Sbírá houby na týchž místech a za pár stovek je prodává. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa.

Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj dosavadní způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího.

Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu.

Nejprodávanější knihy nakladatelství Host v únoru 2018: Hana – Alena Mornštajnová, Rok v lese – Emilia Dziubaková, Nejlepší pro všechny – Petra Soukupová, Slepá mapa – Alena Mornštajnová, Kdo zabil Snížka – Petra Soukupová.

Autor: Vratislav Konečný
Zdroj snímku: Host Brno

Další knižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny