Recenze - 2 x Olin Jurman

Literatura

Držíme v ruce dva svazky kmenového autora nakladatelství Brána, publicisty a spisovatele Olina Jurmana. Tento známý autor literatury faktu si rád vybírá náměty z prostředí „řemesla urozených“, jak Britové nazývají tajné služby.

Jeho předchozí knihy, jako kupříkladu Dvojitý agent o českém špiónovi Karlu Zbytkovi šel takříkajíc na dračku. Nejinak tomu bylo třeba u knihy Legionářská odyssea nebo v případě autobiografie zpravodajské skupiny pod názvem Špión.

Dvojitý agent aneb zrada a pomsta

Další práce, věnovaná životnímu příběhu Karla Zbytka, se rovněž čte takříkajíc jedním dechem. Jak by ne, když naše vojenská historie zná pouze jeho konec jako největšího špióna – dubléra a zrádce zahraničního odboje ve službách komunistické rozvědky. Ale kdo ví, že celý svůj život sloužil anglické rozvědce, jak významnou úlohu sehrál v počátku 2. světové války a v západní zahraniční armádě. Co dělal po válce do útěku v roce 1948 a v zahraničním odboji proti komunistické rozvědce. Olin Jurman ve více jak tříset stránkovém svazku odhaluje i to, jakou roli Zbytek sehrál v Londýně, v české odnoži britské rozvědky a proč v roce 1955 přešel na druhou stranu barikády. Napínavá kniha přináší i mnoho poprvé uveřejněných přísně tajných materiálů i fotografií z archívních fondů soudů a rozvědek.

Pozorný čtenář možná i rozklíčuje problém vskutku kardinální. Byl Karel Zbytek zrádce, nebo hrdina. Nebo to bylo všechno jinak? To už necháme na vás...

Ve službách ministerstva vnitra

Druhá z představovaných knih má podtitul: Chránil jsem tři prezidenty. Spisovatel a novinář Olin Jurman se v úvodu pasuje na „vypravěče“, neboť má těžký úkol. Jak představit čtenářům muže, s nímž ho spojuje osobní přátelství a úcta i obdiv k nelehké činnosti člověka, o němž může říci, že se jedná o legendárního zakladatele systému moderní technické ochrany prezidenta republiky a státních orgánů od padesátých do devadesátých let minulého století?!

Není snadným publicistickým úkolem každou vzpomínku, událost a charakteristiku doby i osob uvést objektivně, bez emocí a snahou lakovat na růžovo či obráceně. Hlavní osoba této ojedinělé a výjimečné publikace, plukovník Jaroslav Bobek, má všechno v hlavě srovnané a jeho vzpomínky Olin Jurman čtenářům převyprávěl hovorovou češtinou, která k tomu všemu patří. Neboť nelze spisovně a ve frázích popsat službu u vojsk Ministerstva vnitra či na 5. Správě bezpečnosti. Na pražských Hradčanech Jaroslav Bobek střežil tři prezidenty (Ludvíka Svobodu, Gistáva Husáka a Václava Havla) a státní činitele dvacet let. Byl kromě jiných i „hlídačem“ George W. Bushe či Muammara Kaddáfího.

Ze služby odcházel s titulem vrchní policejní rada. Koncem roku 1992 ještě zakládal moderní bezpečnostní službu Státní banky a byl prakticky u všeho dění, kde se rozhodovalo o dalším vývoji země v dobách dobrých i zlých. Vzpomínky plukovníka Jaroslava Bobka, zpracované čtivou formou zkušeného publicisty, jsou místy až černou kronikou s mimořádnými událostmi, přikrytými dosud jako státní tajemství a zvláště potěší milovníky tlustých knih, neboť publikace čítá téměř pět set stran napínavého čtení.

Seznamte se...

Oldřich Jurman (* 27. června 1940) vystudoval tři obory vysoké školy ekonomické plus tříletý postgraduál řízení VŠE ve spolupráci s univerzitou v Nantes. Pracoval v řídicích funkcích v Brně, v Praze též jako obchodní ředitel legendárního nakladatelství Práce. Vydal desítky knihy literatury faktu. Je publicistou v okruhu Military 20. století, zpravodajským a výsadkářským veteránem. V současnosti pracuje na dalším svazku neznámých příběhů ze zákulisí tajných služeb.

Autor: ič

Další literární recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery