Narozeninová kočka – audio a interaktivní haptická kniha i pro nevidomé děti

Křty knih

Narozeninová kočka spisovatelky Markéty Vítkové je unikátní knihou, která je v podobě dostupné i pro nevidomé děti – sluchově a hmatově.

kocka 1kocka 3Samotný zdramatizovaný příběh namluvil herec Jan Bílek z Klicperova divadla a svými autorskými písněmi jej doplnila Alena Kubínová.

CD je vloženo v haptické knize s aktivitami. Narozeninová kočka je vytištěná kromě klasického písma i písmem Braillovým a vedle běžných ilustrací jsou v ní obrázky reliéfní. Některé hmatové stránky do knihy vyrobili klienti dvou poskytovatelů sociálních služeb. Každá kniha je díky tomu originálem.

Dětem, které vidí, má kniha hravou formou přiblížit svět nevidomých. Mohou se seznámit s Braillovou abecedou, vyzkoušet si čtení a prohlížení obrázků hmatem nebo se seznámit s pomůckami pro nevidomé. Proto je i na některých stránkách symbol upozorňující na to, že je dobré před otočením stránky zavřít oči.

A o jaký příběh na CD jde?

Děda má plnou hlavu starostí. Rád by vymyslel pěkný dárek pro babičku k narozeninám. Je však nevidomý, a tak bude potřebovat pomoc od svých rozpustilých vnoučků. Kdo ví, jak se povede babičku překvapit a zda bude mít z dárku radost.

Aby toho nebylo málo, kniha pomůže nevidomým, protože část výtisků bude věnována Světlušce, jejímž posláním je právě pomoc nevidomým.

kocka 4Kniha vznikla díky skvělému týmu - text: Markéta Vítková; ilustrace: Markéta Vítková, Anežka Flígrová, Jan Vojtěch Pejša, Matěj Jakub Pejša; scénář pro audioknihu: Ema Zámečníková; autorské písničky a mňoukání: Alena Kubínová; interpret: Jan Bílek; zvuk: Petr Vyšohlíd; grafická úprava Zora Sokolová; slepotisk: klienti Stébla (chráněná dílna); hmatové stránky: klienti Mely (chráněná dílna); tisk: Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana a tiskárna Van Druck.

Křest unikátní audio a haptické knihy Markéty Vítkové Narozeninová kočka, která je v podobě dostupné i pro nevidomé děti, se odehraje v úterý 27. listopadu 2018 na pražské Novoměstské radnici v rámci Neviditelné výstavy, která tam probíhá.

Knihu pokřtí herečky Taťjana Medvecká a Lenka Novotná společně s moderátorem Rádia Junior Jiřím Kohoutem. Křest ozvláštní hudební doprovod nevidomých hudebníků.

Autor: tz

O dalších křtech nových knih a audioknih se na webu Putování za uměním dočtete zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny