Nejvyhledávanější flétnista současné generace Jan Ostrý vystoupí ve Vsetíně

Pozvánka

Komorní cyklus koncertů ve Vsetíně přivítá v úterý 6. března 2018 od 18:30 hodin v Mramorovém sále Zámku Vsetín předního hráče na příčnou flétnu Jana Ostrého, úspěšného pedagoga i koncertního umělce, za klavírního doprovodu Silvie Ježkové.

Jan Ostrý začal hrát na zobcovou flétnu pod vedením Václava Žilky a poté pokračoval na flétnu příčnou u Františka Malotína na Pražské konzervatoři. Od roku 1992 studoval ve Versailles, později zde působil jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Philippe Bernolda, kde ukončil studium udělením prestižní 1. ceny konzervatoře.

Během studií se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů, jakými jsou B. Kuijken, A. Marion, J. Zoon, K. Hünteler či K. Zoeller. V koncertní sezóně 1999/2000 byl sólo flétnistou v Orchestre National de Lyon a v sezóně 2001/2002 působil na stejném postu v Den Norske Operaen Oslo.

V současné době vyučuje na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě. Od roku 2001 je pak pravidelně zván na mistrovské kurzy Evropské flétnové akademie v rakouském Fissu a na semináře při festivalu Neuberger Kulturtage.

„Pro flétnu jsem se rozhodl velmi brzy. Na zobcovou flétnu jsem začal hrát coby lehce astmatické dítě v šesti letech na Dřevěné píšťalce u ostravského rodáka Václava Žilky. Po dvou letech si mne s několika dalšími dětmi vybral do svého souboru Pražské flautino a už tehdy bylo vlastně rozhodnuto. Pamatuji si, že ve 4. třídě se nás ve škole ptali, čím jednou chceme v životě být a já se v záplavě kosmonautů a jiných kuriózních povolání přihlásil k povolání “flétnista”. Pak přišla na řadu konzervatoř v Praze a hra na příčnou flétnu ve třídě Františka Malotína. Ten mi určil jako ideál flétnovou školu ve Francii,“ svěřil se Jan Ostrý se svými uměleckými začátky.

Silvie Ježková studovala hru na klavír na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění u Borise Krajného a Ivana Klánského. Absolvovala řadu mezinárodních mistrovských kurzů. Nejvíce ji však inspiroval hudební přístup Rainera Schmidta (Hagen Quartet) a skladatele György Kurtága.

Jako komorní hráčka účinkovala na festivalu Pražské Jaro, v řadě Avro Klassiek v holandské Concertgebouw, na festivalech Lange Nacht der Musik ve Vídni, Les Journées Romantiques du Vaisseau Fantôme v Paříži a dalších. Od roku 2000 působí Silvie Ježková na Pražské konzervatoři.

„Ve Vsetíně společně s klavíristkou Silvií Ježkovou provedeme a představíme skladby Bohuslava Martinů, Jana Křtitele Vaňhala, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších autorů,“ prozradil Jan Ostrý. O hudební entrée večera se postará na klavír Matěj Húšť, žák ZUŠ Vsetín ze třídy Petra Lišky.

Autorka: Klára Blažková
Zdroj snímku: Promo Jan Ostrý

Další pozvánky na zajímavá hudební vystoupení u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery