Sochař Hampl se dočkal uznání spoluautorství sousoší v Lidicích

Uncategorised


Sedmaosmdesátiletý sochař Jiří Hampl se napodruhé dočkal soudního uznání svého spoluautorství Památníku dětským obětem války v Lidicích, který vytvořil spolu s Marií Uchytilovou. O uznání spoluautorství se soudí už osmým rokem. Odvolací soud Vrchního soudu v Praze v úterý 20. září 2016 zamítl odvolání Památníku Lidice. Rozsudek je pravomocný.

„Bylo zjištěno, že paní Uchytilová pracovala na sousoší s panem Hamplem. Ona tvořila hlavičky těch soch a on těla,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Milena Opatrná s tím, že bylo i dokázáno, že oba autoři ideu toho díla diskutovali, vytvářeli ji až do jejího postupného vzniku. Což Jiří Hampl uvedl i před soudem a jeho slova dokládá podle soudu kromě jiného i katalog Oblastní galerie Vysočina v Jihlavě, kde je umístěn model sousoší, u nějž jsou uvedeni oba autoři.

„Co bych k tomu měl říkat? Jak říkal Jan Masaryk: ‚Pravda vítězí, ale dá to fušku‘,“ komentoval rozsudek Jiří Hampl.

Spor se táhne od roku 2008, kdy byla bez Hamplova svolení změněna informační deska u sousoší, na které už nebyl uveden jako spoluautor. Soud už v roce 2012 spoluautorství Hamplovi přiznal, odvolací vrchní soud však rozsudek zrušil a vrátil případ zpět před krajský soud. Ten v roce 2014 rovněž uznal Jiřího Hampla jako spoluautora. I proti tomuto rozhodnutí se Památník Lidice odvolal. Jiří Hampl se podle Památníku Lidice sice podílel, nikoliv ale tak, aby jeho práce mohla být považována za tvůrčí.

„Mně nejde o slávu nebo o peníze. Vždyť víte, že jsem to do Lidic daroval,“ uvedl v úterý u soudu Jiří Hampl. „Ale měla by být v tomhle státě aspoň určitá slušnost,“ dodal.

Sousoší se muselo dodělat

Podle Jiřího Hampla původní desetinový model, podle kterého pak byly sochy v nadživotní velikosti (největší socha má 2,20 metru) vysochány, vytvořili s Uchytilovou spolu. Hamplova manželka Marie Uchytilová prý původně chtěla dvě skupinky po třech a dvou dětech, po jeho poznámce se rozhodla udělat sochy všech dětí. Marie Uchytilová také podle Jiřího Hampla chtěla původně pomník ve formě několika skupinek dětí, což jí také rozmluvil a sousoší tak tvoří jednu velkou skupinu.

„Ty práce, které tam prováděl, nelze považovat za práci tvořivou,“ uvedl právní zástupce Památníku Lidice František Vyskočil.

Jiří Hampl prohlásil, že přepracovával zejména ruce, drapérie a spodní části soch. „Ten postoj tam samozřejmě zůstal, jinak se to muselo udělat celé znova,“ řekl Jiří Hampl. „Musel jsem dát těch osmdesát dva soch nějak dohromady, všechny,“ dodal.

Autorkou sousoší Památník dětským obětem války je sochařka Marie Uchytilová, která na pomníku začala pracovat ze své vlastní vůle koncem šedesátých let minulého století. Po její smrti v roce 1989 pokračoval Jiří Hampl v odlévání zbylých soch. Prvních třicet jich bylo instalováno v roce 1995, poslední pak o pět let později.

Jiří Hampl v roce 2000 věnoval dílo Památníku Lidice bez nároku na honorář.

Autor: bad
Zdroj: Novinky

Více informací o kauze lidického památníku najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery