Sklář u malířské palety

František Leták před jedním za svých obrazů v galerii U Posledního soudu

Vernisáž

V pražské Galerii a vinárně U Posledního soudu byla v úterý 6. září 2022 zahájena prodejní výstava olejů, akvarelů a faksimile akademického malíře Františka Letáka s příznačným názvem Portrétista Prahy... a také Hory Kutné.

letak vlastnik portretU Posledního soudu setkávají se nadšenci výtvarného umění zcela pravidelně. Galerie a vinárna v pražské Jagellonské ulici je malá a tudíž útulná, má své charisma a skvělé víno. O atmosféru místa, vonícího vínem a terpentýnem, se stará sám vinárník, galerista, průvodce turistů a milovník umění Václav Srb. Síly spojil s kutnohorskou uměleckou agenturou a galerií ArcusGallery a připravují výstavy tématické i autorské. Nyní tedy visí na stěnách galerie obrázky malíře Františka Letáka.

letak vlastnik ulickaletak vlastnik jakubTy vlastně také přispívají k romantické atmosféře vinárny – většinou se týkají historických objektů a zákoutí našeho hlavního města. Ostatně Františkovi Letákovi často přidávají případné „alias“ – portrétista Prahy. Ono zdrobnělé – obrázky – uvádíme úmyslně. Malíř je naopak spíše známý velkými plátny, pro která by ovšem vinárník Václav Srb musel přistavět halu. (Například dominantou nedávné kutnohorské výstavy František Leták: Obrazy z posledních let byl autorův panoramatický obraz Prahy o rozměrech zhruba tři krát metr a půl!) Takže si zájemci mohou vybírat jen z drobných Letákových prací. Jistá zajímavost – zatímco oleje vyvedl v teplých, melancholických barvách, v kontrastu světla a temnoty, připomínajících staré Mistry, akvarely září světlem a pastelovými odstíny.

letak vlastnik venkuletak vlastnik verunkaKdo je František Leták? Nepochybně oblíbený, sympatický parťák nejen uměleckých sešlostí, soudě dle skvělé nálady jeho přátel, kteří zcela zaplnili galerii. Muzikanti, flétnistka Veronika Holá a kytarista Čestmír Pail, mu nadto přišli zahrát a zazpívat. A vlastně se mohlo stát, že místo jeho obrazů by se U Posledního soudu vystavovaly Františkem Letákem malované skleněné skulptury. (Ovšem, jak nám prozradil, ze skla tvoří už jen doma sám pro sebe či přátele.) František Leták, narozený v Ústí nad Labem, totiž nejdříve vystudoval sklářskou průmyslovku v Kamenickém Šenově a až poté získal akademické vzdělání na AVU v oboru jeho celoživotní lásky – malbě. Tedy přesněji krajinomalbě. Nyní žije v Praze, kterou si viditelně oblíbil – jeho půvabná dílka mluví za vše.

letak vlastnik paniletak vlastnik obrazyOvšem nevisí zde jen portréty metropole. Zajímavým unikátem je třeba faksimile akvarelu, který František Leták vytvořil jako titulní stranu kalendáře Hora Kutná v umění výtvarném 2022. Tento číslovaný a signovaný tisk na ručním papíru je kolorován zlatou barvou a je, vedle originálního akvarelu, také součástí prodejní výstavy.

Výstavu František Leták: Portrétista Prahy... a také Hory Kutné, jejímž kurátorem je Miroslav Moravec z ArcusGallery, můžete v pražské vinárně a galerii U Posledního soudu navštívit do neděle 2. října 2022.

xxx hlavicka vlastnikTletak vlastnik plakatext a snímky: Jiří Vlastník
Spisovatel a publicista Jiří Vlastník je spolupracovníkem redakce

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery