Čeští výtvarníci v Řezně

Pozvánka

V pondělí 7. srpna 2017 vyšla v deníku E15 pozvánka na mezimnárodní výstavu v jihoněmemckém Řezně. Přinášíme doslovný přepis.

Zhoršující se geopolitická situace je hlavním motivem mezinárodní výstavy nazvané Předmět: rezistence v jihoněmeckém Řezně. Zastoupeni jsou na ní i čeští výtvarníci Martin Káňa, David Saudek a Jaroslav Valečka, kteří se už od roku 2012 pravidelně prezentují na obou stranách česko-německého pomezí projektem Hraniční syndrom.

Akce v Řezně s tématem soužití Čechů a Němců volně souvisí. Organizuje ji totiž spolek Künstlergilde založený v roce 1948 vysídlenými výtvarníky, spisovateli a hudebníky.

reznoLetos pozval nejen trojici Čechů, ale i umělce z dalších evropských zemí. Z těch nejznámějších jsou to Christian Ludwig Attersee, Max Kaminski či Daniel Spoerri. Výstava potrvá do neděle 10. září 2017.

Projekt Hraniční syndrom je volným seskupením několika předních osobností současné české a německé výtvarné scény, které ve svých dílech reflektují sociodemografický konflikt zvaný „odsun“, respektive téma česko-německého soužití v oblasti Sudet.

Snaží se mimo jiné dát najevo, že poválečné nucené vysídlení zůstalo bolavým místem, a chtějí se proto podílet na kultivaci obou národních společenství.

Výstavy projektu Hraniční syndrom už byly k vidění například v Trutnově, Drážďanech, Karlových Varech a do nynější výstavy zatím naposledy v Mnichově.

Autor: tto
Zdroj: E15

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery