Královéhradecká galerie získala největší akvizici v historii, za Tutschovu sbírku dala 12 miliónů korun

Reportáž

Celkem 800 uměleckých děl od 75 autorů, z toho třinácti zahraničních, získala Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové. Unikátní sbírku Karla Tutsche (* 5. prosince 1941; + 1. února 2008) zakoupila instituce za 12 miliónů korun. Je to nejdražší nákup v její historii. Většinou se její akvizice pohybují v řádu tří, čtyř miliónů.

gmu hk tutsch 3„Kolekce je dokumentem sběratelství od 80. let minulého století a obsahuje zásadní díla českého umění z období mezi modernou a postmodernou,“ míní ředitel GMU František Zachoval. Sbírka zahrnuje například díla Jiřího Načeradského, Jiřího Sopka, Aleny Kučerové, Antonína Střížka, Jiřího Petrboka nebo Naděždy Plíškové. Kromě obrazů se zaměřovat také na konceptuální umění, například Jiřího Kovandy, Jiřího Davida nebo Jána Mančušky.

Karel Tutsch od roku 1986 provozoval nejstarší soukromou galerii u nás, Galerii Na bidýlku v Brně. „Měl velkou a vytříbenou intuici. Zaměřil se na nejmladší autory, u kterých se domníval, že jsou jejich díla obohacující a podnětná. S odstupem třiceti let se ukazuje, že se nemýlil,“ pokračoval František Zachoval.

Jedním z autorů, kteří jsou v Tutschově sbírce zastoupeni, je Jiří Kovanda. Se sběratelem a galeristou ho pojilo přátelství.

„Galerie Na Bidýlku byl velmi skromný prostor, garsonka v pavlačovém domě. Maličký, ale na tu dobu zázračný,“ řekl Právu s tím, že sběratelova práce byla cílevědomá a velmi nadšená. „Měl velmi dobý cit na toto umění a poznal talent. Což ukázala i devadesáta leta, kdy si Bidýlko udržovalo svou důležitou pozici,“ dodal Jiří Kovanda.

gmu hk tutsch 2„Karel měl opravdu přirozený čich a dokázal vyhmátnout to podstatné z tehdejší vizuální scény. Proto je jeho sbírka zcela zásadní a jedinečná,“ vyjádřil se umělec Jiří David. I on měl s brněnským galeristou blízký vztah.

O nákupu unikátní kolekce jednala hradecká galerie s Jindřichem Tutsche, bratrem zesnulého sběratele, od listopadu 2020. Koncem dubna 2021 byla podepsána smlouva a proběhla inventarizace.

„Samozřejmě jsem se se sbírkou nechtěl rozloučit, protože jsem v provizorním depozitáři na svého bratra často vzpomínal. Nakonec převládla motivace prodat ji sbírkotvorné instituci, která s konvolutem bude schopna pracovat a v budoucnu ho i prezentovat veřejnosti,“ uvedl Jindřich Tutsch.

Ochutnávku nejvýznamnějších děl sbírky nyní GMU prezentuje na výstavě, která potrvá do neděle 23. května 2021. „V následujících dvou letech bude probíhat výzkum sbírky. Na rok 2023 zamýšlíme reprezentatívní výstavu, včetně vydání publikace,“ prozradil František Zachoval.

gmu hk tutsch 1„Nákupem sbírky Karla Tutsche výrazně vzrostlo kulturní bohatství v našem kraji. Sbírka se stane pevnou a nepřevoditelnou součástí královéhradecké Galerie moderního mění, což zaručí jejich přístupnost pro budoucí generace,” uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši). Královéhradecký kraj přispěl na nákup sbírky osmi milióny korun.

Autorka: Ludmila Žlábková
Zdroj: Právo
Zdroj snímků: galeriehk.cz

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery