Ústečtí muzejníci jsou odhodláni vypátrat ztracenou část epopeje

Schichtova epopej. Zdroj snímku: ČTK

Reportáž

Ústečtí muzejníci jsou odhodláni v roce 2019 napnout všechny síly k pátrání po ztracené části Schichtovy epopeje. Chybí sedm pláten s výjevy z československých dějin, které nechali vytvořit k desátému výročí Československa výrobci legendárního mýdla s jelenem, továrníci Schichtovi.

Uměleckému projektu z roku 1928 se věnuje nedávno otevřená výpravná výstava, kterou muzeum připomíná 100 let od vzniku republiky a 170. výročí založení Schichtovvých závodů. „Byli bychom vděčni, kdyby se nám podařilo objevit byť jeden obraz do konce června 2019, kdy výstava končí,” řekl kurátor Martin Krsek.

Veřejnost si zatím může prohlédnout patnáct dochovaných pláten, které zachycují například Libušino věštění, Žižkovo tažení na Prahu či bitvu na Bílé Hoře. „Nejznámějším je obraz Příjezd Masaryka na Václavské náměstí v prosinci 1918. Ten se letos velmi často objevoval jako ilustrace stého výročí republiky, byť málokdo tušil, že jeho původci jsou němečtí továrníci ze severu Čech,” uvedl Martin Krsek.

Reprodukce obrazů věnovala firma Schicht všem školám v Československu k výuce dějin. Získaly i formu reklamních vlasteneckých pohlednic tištěných v obrovském nákladu. Originály ale neměla veřejnost nikdy možnost vidět. Zdobily správní budovu továrny v Ústí nad Labem. „Část se jich ztratila v době od znárodnění v roce 1945 do roku 2013, kdy zkrachoval poválečný pokračovatel Schichtovy tradice, podnik Setuza,” uvedl Martin Krsek.

Mezi nezvěstné patří například obraz Emanuela Boháče Karel IV. na Karlově mostě, také jeho další dílo Objevení pramenů karlovarských či výjev neznámého malíře Povýšení Ústí nad Labem na královské město.

„Budeme rádi za každou stopu, která by nás mohla k dílům přivést. Pokud by někdo, třeba z bývalých zaměstnanců, tušil, kde se mohou nacházet, ať se na nás obrátí,” uvedl historik.

Zdroj: ČTK

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery