Ostravské Jiráskovo náměstí zdobí socha Leoše Janáčka

Lišce Bystroušce se daří dobře!

Výtvarné umění

Od soboty 23. prosince 2017 zdobí Jiráskovo náměstí v Ostravě socha Leoše Janáčka. Oživení veřejného prostoru se podařilo. Lidé se zastavují, diskutují, přemýšlejí a děti si bez bázně pohladí lištičku v náruči geniálního skladatele.

Sochu skladatele devíti oper Leoše Janáčka, který se narodil 3. července 1854 na Hukvaldech a zemřel 12. srpna 1928 v Ostravě, nechal instalovat městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz jako dárek občanům obvodu.

janacek detijanacek detailLeoš Janáček sedící v životní velikosti na šestiboké lavičce z černé žuly drží v náručí lištičku, drbe ji na bříšku a lištičce - možná se jmenuje Bystrouška - to zjevně dělá dobře.

Veřejnému prostoru na Jiráskově náměstí, dříve se místu říkalo Kuří rynek, tato socha evidentně sluší. Autorem sochy Leoše Janáčka v životní velikosti a Lavičky Leoše Janáčka je sochař a výtvarník David Moještík.

Socha nezůstane v centrálním veřejném prostoru sama. Podle vyjádření zástupců Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz bude u Českého rozhlasu Ostrava instalována socha Karla Kryla a v běhu je jednání s rodinou o umístění sochy zpěvačky Věry Špinarové ve veřejném prostoru v Husově sadu.

janacek kuri rynekLeoš Janáček (* 3. července 1854; + 12. srpna 1928) byl hudebním skladatelem. Založil konzervatoř v Brně. Kromě Lašských tanců, Sinfonietty, symfonické básně Taras Bulba, Glagolské mše složil devět oper, z nichž u mnohých napsal i libreto. Jeho světově nejznámější operou jsou Příhody Lišky Bystroušky (1920 až 1924), které napsal na motivy knihy Rudolfa Těsnohlídka (* 7. června 1882; + 12. ledna 1928).

janacek levitaceDavid Moještík (* 25. července 1974) je současný sochař a výtvarník. Vystudoval fakultu výtvarných umění u Vladimíra Preclíka a Michala Galnera. V roce 2002 získal cenu Josefa Hlávky. Spolu s Michalem Šmeralem je autorem pomníku Operace Anthropoid a projektu pomníku Nikoly Tesly v Praze. V roce 2010 realizoval sochu Levitace, která je umístěna v přednádražním prostoru železniční stanice Ostrava-Vítkovice.

Text a snímky: Josef Zajíc

Další články o výtvarném umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

janacek spinarova