Rozhovor - Průlomový rok Michala Steina: Nejsem recitátor (i když to tak může vypadat)

Michal Stein

Literatura

S nonsensuálními básničkami Michala Steina (* 28. února 1959) se v průběhu času seznámili již několikrát čtenáři LUK. Jeho jméno se však často objevuje i pod autorstvím písňových textů anebo v tiráži knížek. Kromě toho i připravuje a uvádí výtvarné výstavy, je scenáristou a dokonce certifikovaným tenisovým trenérem! Nedávno se objevila na trhu i monografie karikaturisty Slávy Martenka Sláva letu, jejíž je spoluautorem. Právě pro to jeho široké rozpětí jsme ho požádali o rozhovor.

Jak jste se dostal ke tvorbě epigramů?

Postupně. Již od svých osmnácti let jsem psal profesionálně písňové texty. Ať již ke klasické pop-music, dětským sborům a nejraději šansonům. Kromě toho jsem vydával i epigramy. V té době nejčastěji v tehdejší sobotní příloze Deníku Svobodné Slovo Kvítko u Ondřeje Suchého. Něco mi vyšlo i v legendárním Dikobrazu. Po roce 1990 se tu objevilo moře nových periodik. Já jsem asi nejčastěji publikoval v tehdejším Třesky-Plesky. Jinak pravidelně píšu krátké epigramy přátelům ke svátkům. Kalendářním, vánočním i velikonočním.

rozhovor stein mikrofonProč zrovna krátké, úderné rýmované útvary?

Asi je to dáno i tou textařinou. Sevřený tvar, rýmy. Asi mně to připadá přirozené, jde to prostě tak ze mně. Z druhé strany je to paradoxně protipól těch písniček. Nemusím zde dodržovat zpěvákovo téma, délku ani konkrétní daný rytmus.

Kdo ze zpěváků měl a má na repertoáru Vaše texty?

Jeden z prvních textů jsem napsal pro Luďka Sobotu. Nebyl legrační. Jednalo se o nostalgický šanson na hudbu Leopolda Korbaře V biu Ponrepo. Textoval jsem i pro Janu Kratochvílovou, Petru Černockou, Ilonu Csákovou, Janu Kociánovou Stanislava Hložka, Milana Drobného a mnohé a mnohé další.

Soustřeďujete se i na herecké šansony...

Rád jsem připravoval písničky pro Jana Přeučila s Evou Hruškovou, Martina Dejdara, Danielu Šinkorovou a první Arabele Janě Nagyové jsem otextoval a produkčně připravil album pohádkových písniček.

Ačkoli jste textařsky promlouval ústy zmíněných hvězd, stal se největším hitem váš text Formule z formely, který zpívá dětský sbor...

Tak zde se jedná opravdu o písničku z roku 1983, kterou dlouho vysílalo rádio snad každý školní den ráno. Napsali jsme ji s Václavem Vašákem pro tehdejší festival Pionýrská nota v Mladé Boleslavi. Tam vyhrála první cenu. Ale jelikož ji zpíval (spíše pro běžného zájemce anonymní) dětský sbor Paprsek a vyšla na desce v univerzálním obalu (v branži se tomu tenkrát říkalo ,pytlíky na mouku´), tak se zase hůře prodávala v gramoprodejnách.

rozhovor stein nytrovaS dětskou tvorbou je spojeno i Vaše nejvyšší ocenění – Platinová deska.

Eduardem Parmou mladším jsme v roce 2005 u vydavatele GZ Loděnice připravili album dětských písní Boong!!!. Zpívají tam v rytmu disca děti i dětské sbory. Myslím, že obrovskou zásluhu na prodejnosti má autor jeho obalu Petr Herold. A tak jsme prosadili, že vlastní platinové ocenění (snad poprvé v historii) dostal i tvůrce obalu!

Jste podepsán pod mnoha knížkami, ale spíše jako odborný redaktor či editor...

Redigoval jsem množství knih o kultuře, sportu, ale dokonce i jednu ze drogového prostředí. Rád vzpomínám na spolupráci s Jaroslavem Kříženeckým na vzpomínkové knížce o Evě Olmerové. Anebo s Milanem Macho na obrovské encyklopedii fotbalu. Velmi rád jsem se podílel – i s autorským vkladem – překladatelsky na německé komiksové knížce k MS v kopané 2014.

A kvůli knížkám jste se prý stal i tenisovým trenérem?

Pro jedno vydavatelství jsem redigoval odborné tenisové knížky. Ale ještě museli přibírat dalšího tenisového experta na odbornou redakci. Udělal jsem si proto oficiální certifikát tenisového trenéra od Českého tenisového svazu. A od té doby jsem i tím odborníkem. Prostě, dva v jednom. :-)

Dobře, to jsou knížky z pozice redaktora, ale co nějaká vlastní sbírka...

rozhovor stein podebradyKdyž vidím renomované autory, jak horko-těžko prodávají svoje knížky, tak jsem se ani neodhodlával. Například můj dobrý známý, slavný textař, básník, zpěvák a skladatel Jaroslav Wykrent prodával svoji vynikající sbírku epigramů a aforismů téměř převážně na svých živých koncertech, která absolvoval i po těžkém onemocnění. Nakonec jsem se v minulém roce odhodlal. A alespoň přispěl do almanachu Vladimíra Stibora Ohlédni se, nezkameníš. Navíc dále písňovým textem (byl na hudbu již zmíněného Václava Vašáka) Žvýkačkový vlak do tematicky železničního almanachu Literáti na trati VIII Františka Tylšara. Do třetice jsem i spoluautorem v úvodu zmíněné monografie Sláva letu.

Tak autorsko-knižně byl rok 2021 snad trochu průlomem?

Na vydání vlastní sbírky se stále moc necítím. Respektive prodání. Vydat, samozřejmě, mohu, ale pak si tím můžu – jak někdy říkám u cédéček – vydláždit koupelnu! :-) Ale, slibuji, že pouvažuji. A nedávno mě oslovila jistá výborná sochařka se žádostí o spolupráci na její monografii.

A co Vaše původní profese scenáristy?

Kdysi jsem psal scénáře vystoupení zpěvákům a kapelám. Jsem autorem syžetu k jednomu dokumentárnímu filmu režisérky Hany Pinkavové. Rovněž několika dokumentů pro ČT s režisérem Martinem Slunéčkem. A scénářů k reklamám. Napsal jsem i monodrama sportovní šermířky Zásah číslo 40. Ale to už je dávnou historií. Dnes se věnuji ponejvíce scénářům výtvarných výstav.

Závěrem: Kurátorsky připravujete desítky výstav, neuvažoval jsi někdy o propojení „výtvarna“ se svými básničkami?

Nevnucuji se. Spíš, kdyby si to ten výtvarník přímo vyžádal. Výborný malíř a sochař Antonín Stibůrek mě nedávno požádal o věrný překlad básně od jisté Američanky, inspirované jeho obrazem. Snažil jsem se dodržet počet slabik ve verších i tvořit nové rýmy. Nebyla to legrace. Od té doby hluboce smekám před překladateli poezie.

rozhovor stein portretCurriculum vitae

Český textař, scénárista, básník, editor i kurátor výstav výtvarného umění Michal Stein se narodil v Praze roku 1959. Studoval FAMU, dramaturgii a scenáristiku.

Napsal přes 500 písňových textů. Je držitelem Platinové desky (2009) za texty a dramaturgii alba Boong!!! Kromě jiného je i několikanásobným textařským laureátem cen Písniček pro Hvězdu. Ve své publicistické činnosti se věnuje kultuře, sportu a životnímu prostředí. A rediguje také knihy.

xxx cerny portretAutor: Ivan Černý
Snímky: Pavel Štoll, Daniela Gabrielová, Ivana Hronová a archív Michala Steina
Spisovatel a novinář Ivan Černý je spolupracovníkem redakce

Další rozhovory o knihách a audioknihách u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Antikvariátu U Skleněné kašny