Recenze - Léta skryté poklady Hany Hegerové

Hudba

Ve čtvrtek 24. srpna 2017 vyšla v deníku E15 recenze nové desky významné slovenské zpěvačky a herečky Hany Hegerové (* 20. října 1931). Přinášíme doslovný přepis.

Dvojalbum Omrvinky obsahuje dosud neznámé písně či verze již nahraných skladeb i unikátní záznam divadelního pořadu, v němž ji zpovídal Miroslav Horníček.

Je skutečně s podivem, že šedesát let po začátku kariéry fenomenální zpěvačky Hany Hegerové bylo možné nalézt dosud neznámé nahrávky. Díky důkladné práci jejího nakladatele Tomáše Padevěta v archivech České televize, Českého rozhlasu, Rozhlasu a televízie Slovenska, Novy i dalších soukromých se tak však stalo. Výsledkem je obsáhlé dvojalbum Omrvinky (česky drobky, drobečky).

Na prvním disku je dvaadvacet písní, z nichž více než polovina nebyla dosud známa. Ostatní jsou vydané písně, ale v jiné, dosud neznámé podobě, například koncertní.

hegerova omrvinkyJsou mezi nimi skutečné perly. Hned první Můj manžel hodně cestoval z roku 1959 má ironický text narážející na válečnou realitu o desetiletí dříve. Drtivá většina skladeb je z doby do roku 1980. Ve značné míře jsou tak mezi nimi zastoupeny jazz (Lásko, lásko nádherná, Dokonalý zločin, Šeptem, Orel-hlava), blues (Blues o stabilitě, kterou zpíval Jiří Suchý) i swing − reprezentovaný Hegerové verzí písně spojené téměř výhradně s Evou Pilarovou Oliver Twist.

Ke kuriozitám pak náleží „staropražský“ duet s Milošem Kopeckým Na Marjánce z televizního pořadu z roku 1963 s názvem Babiččina krabička.

K nejslavnějším baladám patří již desítky let píseň Lásko prokletá. Obdobně silná je i zapomenutá skladba Petra Hapky na poněkud neobvyklé téma − jmenuje se totiž Rozvod a zazněla naživo v Televarieté v roce 1975.

Stejně unikátní je i druhý disk, na němž je zachycen pořad Miroslava Horníčka Dobrý večer priatelia z června 1988 v Domě slovenské kultury v Praze. Do pořadu si první dámu tuzemského šansonu pozval jako hosta nikoli jen kvůli zpěvu, ale i obsáhlému povídání o životě.Hegerová si tak s Horníčkem povídá o dětství, prvních uměleckých krocích, působení v divadlech včetně jejich společného v Semaforu. A k tomu naživo zpívá deset písní, od slovenských popěvků typu Nepi šuhaj až po známé Lucky Old Sun či Levandulovou, v níž se k ní přidal i Horníček jako naprostý nezpěvák.

Hegerová již před lety kvůli věku ukončila svou kariéru. I díky tomuto dvojalbu si ji ale bude možné stále připomínat i v dosud neznámé a velmi sympatické podobě.

Autor: Dušan Kütner
Zdroj: E15

Další hudební recenze najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery