Recenze - Ochránci spravedlnosti jsou potřební vždy a všude

Literatura

Kniha vystudovaného právníka Johna Grishama Ochránci pracuje s tématem zločinu a trestu. Respektive se spravedlivým a nespravedlivým trestem.

Děj je inspirován skutečnou událostí. Jistý muž z Texasu byl před třemi desítkami let odsouzen za vraždu manželky. Ačkoli měla obhajoba silné trumfy, soudní mašinerie semlela nevinného člověka. To se může stát ve všech zemích na světě, nejen v USA. Stačí si vzpomenout na tuzemské kauzy Kramný a Nečesaný, které byly, a stále ještě jsou, plné otazníků.

ochranciHlavním hrdinou díla je právník a kněz Cullen Post z nadace Ochránci. Ta se zabývá případy, ve kterých naleznou členové organizace výrazné trhliny. Je to samozřejmě velmi složitá práce, protože každý vězeň si myslí, že je odsouzen nespravedlivě a díky komplotu právníků, soudců, manželky, milenek, či nepřátel, sedí ve vězení.

Osou děje jsou dva případy. Jeden se týká znásilnění a následné vraždy, jejichž domnělý pachatel má být velice brzy odveden do komory se smrtící injekcí. Druhý popisuje vykonstruovanou kauzu černošského mladíka, který údajně zastřelil brokovnicí právníka. Protože se zločin stal na Floridě, tedy jihu USA, má celý příběh i latentní rasový podtext.

Silnou stránkou autora je strhující vypravěčství. Dokáže velmi rychle zapojit čtenáře do děje, takže díky plastickému popisu událostí vyrůstají člověku reálie takřka před očima.

Druhým kladem je dar (ten, který známe třeba z knih Chandlera či Forsytha) vysvětlit logistiku pátrání tak, aby čtenář neztratil dějovou linku a netápal v přemíře faktů, událostí či postav.

Na konci knihy člověka musí nutně napadnout, nakolik se každodenní rutina státních úředníků může teoreticky podílet na nespravedlivém odsouzení kohokoli z nás. Právníci, jak známo, často berou dané kauzy coby sportovní klání, ve kterém vyhraje ten mazanější, a ne ten, který stojí na straně spravedlnosti. Proto, jak se zdá, skutečné spravedlnosti se dočkáme až mimo náš pozemský svět.

Autor: Jan Šída
Zdroj: Právo
Zdroj snímku: kalibr-knihy.cz

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny