Recenze - Tajemství štěchovického pokladu

Přebal knihy. Zdroj snímku: Universum, Novinky

Literatura

Lidstvo mělo odjakživa rádo příběhy plné nevysvětlitelných událostí. Některá mysteria mají vazbu také na naše země. Jedním z nich je tajemství takzvaného štěchovického pokladu.

Jaroslav Mareš, spisovatel a autor televizního pořadu TaJeMno, se ve své knize Štěchovický poklad – Konec legend zabývá událostmi kolem hledání ztracených nacistických dokumentů i uloupených uměleckých předmětů, které se mají nacházet na Benešovsku, v bývalém výcvikovém prostoru vojsk SS.

Podtitul Konec legend slibuje, že se čtenář přece jen dočká překvapení. Od devadesátých let minulého stoletá se totiž stále tu a tam objevují v médiích zprávy, že nejznámější hledači Helmut Gaensel a Josef Mužík stojí pár kroků od cíle.

Jaroslav Mareš se nechce zabývat neověřenými dohady. Každou stopu proto pečlivě ověřuje. Mluví nejen s hledači, ale i s očitými svědky (či alespoň s jejich potomky), konzultuje věci s odborníky a v neposlední řadě předkládá bohatý obrazový materiál včetně ofocených originálních dokumentů.

Knihu rozdělil na tři části. V první se zabývá historií hledání pokladu. Druhá je věnovaná událostem devadesátých let 20. století, kdy zájem o poklad kulminoval. Třetí rozpitvává historii stavby štěchovické elektrárny a teorie o výrobě nacistické atomové bomby.

Spisovatel Jaroslav Mareš rozbíjí na padrť několik mýtů a na konci knihy dává tipy pro případné další hledače pokladu. Ten totiž, jak vidno, stále zajímá dobrodruhy, politiky, vědce i tajné služby.

Autor: Jan Šída
Zdroj: Právo

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny