Recenze - Žena v Italově fantazii

Adriano Gentili

Výtvarné umění

Pražské kulturní léto korunovala dvojvýstava známého italského výtvarníka, projektanta a malíře Adriano Gentiliho. Jednu z páru jeho výstav jsme si mohli prohlédnout na Senovážném náměstí v umělecké Café kavárně, za druhou uměnímilovní návštěvníci spěchali do legendární Jindřišské věže v centru hlavního města, která zde stojí již od poloviny 14. století. Prapůvodně zvonice je dnes desetipatrovým kulturním stánkem, nabízejícím zábavu, poučení i odpočinek.

Energie črty

gentilli 1gentilli 2Jak říká kurátorka Sveva Manfredi Zavaglia, Adriano Gentili kreslí a maluje perem především Ženy. Jak vidíme na jeho vystavených pracích, všechny jsou smyslné, utvořené s velkým výrazovým nábojem. Zpodobňuje ženy kolem sebe, které vidí svým výtvarným okem – manželky, milenky, přítelkyně, kamarádky, dívky i holčičky ve všech jejich formách – velké, malé, vysoké, útlé i sošné či urostlé. Tvoří je však s přístupem až něžným, jako by nekreslil, ale vyráběl vambereckou krajku.

Inspiraci Adriano Gentili čerpá od mistrů minulosti, počínaje Edwardem Burn-Jonesem, přes Gustava Klimta i Egona Schieleho až po Henriho Matisse. Během prohlídky desítek líbivých děl si uvědomujeme, že tento italský umělec do svých kreseb vkládá emociální přístup. V jeho intenzívních kresbách nemůžeme ale nepostřehnout i melancholický přístup ke ztvárněné ženské kráse, občas zamyšlené, exotické a záhadné, ale vždy moderní se silnou identitou.

gentilli 3gentilli 4Sveva Manfredi Zavaglia dodává, že Adriano Gentili kreslí drobnými gesty na tradiční podklady, od hrubého plátna ke kartonu a dává vyniknout tahům pera. Vytváří tak intenzívní energetická pole, aniž by v některých případech ponechal příliš mnoho vnějšího prostoru v malých čtverečcích jako v krabici, jako kdyby ji chtěl zadržet pro sebe a posléze ji mohl propustit tančící a násobící se na dalších plátnech.

Jedná se dle Sigmunda Freuda bezesporu o dokonalé spojení vědomí a nevědomí, formálního s poetickým. Gentiliho práce se vyznačuje schopností sladit hodnoty, barevné struktury s vnímanými emocionálními hodnotami kresby. Vyzařuje pocit nekonečné pozornosti a absolutní oddanosti nekonečnému hledání, končí sondu do teorie kresby tohoto italského kumštýře kurátorka Sveva Manfredi Zavaglia.

Curriculum vitae

gentilli 5gentilli 6Adriano Gentili se narodil v Římě v roce 1942, kde dodnes žije a pracuje. Zde rovněž absolvoval studium architektury na univerzitě. Kreslí od mladých let a svou lásku k umění a kultuře předal i svojí rodině, se kterou se zúčastnil pražské vernisáže své úspěšné letní dvojvýstavy. Je autorem několika publikací, včetně nové knihy Když umění stvořilo ženy, jejíž překlad do češtiny se připravuje. V Itálii uskutečnil mnoho osobních i kolektivních výstav. Jeho díla, včetně kreseb a obrazů, se nacházejí v mnoha soukromých sbírkách v Itálii.

Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív autora

Recenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery