Recenze - To byl Mistr Neprakta!

Výtvarné umění

Do kolotoče výstav výtvarného umění totoho roku vstoupila přední jihočeská Obrazárna Špejchar v Želči skvělým představením díla Jiřího Wintera-Neprakty. Až do konce května 2019 je zde k vidění nejenom velké množství jeho obrázků, včetně unikátní kolekcí námětů od Winterových spolupracovníků Bedřicha Kopeckého nebo Miroslava Švandrlíka, ale i originály Mistrových kreseb. Nechybí ani doplněk v podobě tří desítek knih, ilustrovaných Nepraktou, jakož i pár předmětů z jeho sbírky starožitností, včetně samurajského meče.

Velký zájem milovníků díla tohoto umělce patří i katalogu k výstavě nazvaném Pamlsky firmy Neprakta. Publikaci, která se stala od prvního dne po vernisáži této jedinečné výstavy sama sběratelským artiklem.

Pamlsky firmy Neprakta

neprakta 0neprakta 1Útlá velkoformátová brožovaná knížka na křídovém papíře, skvěle polygraficky vyvedená, je z autorské dílny novináře, spisovatele a galeristy Pavla Šmidrkala. Napsaná jest vtipně, lehkým perem a v obraze plně korespondujícím jak s vystavenými obrázky, tak celým Nepraktovým přístupem k životu. Publicista Pavel Šmidrkal je zkušeným autorem. Sám kunsthistorik tělem i duší mající za sebou slušnou řádku výstavních katalogů a výtvarných autobiografických knih známých i polozapomenutých umělců.

Na třech desítkách stran autor čtenáří servíruje jak Mistrův kumštýřský životopis, doplněný unikátními fotografiemi, tak i kapitoly s výběrem vtipů, při kterých se pisatel těchto řádku nezdržel hlučného smíchu. Úsměv na líci a dobrou náladu čtenáři přikouzlí hned zkraje ukázka Nepraktových obálek dnes již legendárního humoristicko-satirického týdeníku Dikobraz.

Pro většinu z nás je zajímavá kapitola NEPRAKTYcké začátky, kde je zřetelná výtvarníkova snaha najít ty pravé kreslířské prostředky k vlastnímu kumštýřskému vyjádření. Člověk znalý věci vystopuje inspiraci v Ladově či Hoffmeisterově kresbě, až se Jiří Winter propracoval ke svému jedinečnému a nezaměnitelnému stylu. Z hlediska techniky kresby se časem našel v zjednodušující a tlusté čáře, o čem on sám ve svých vzpomínkách říkal, že to bylo vlivem tehdejší poválečné polygrafie, zastaralých strojů a špatného novinového papíru, kdy se musel snažit, aby byl jeho obrázek i po zmenšení čitelný.

neprakta 2neprakta 4A pak již následuje hostina kresleného humoru, členěná do základních námětových zájmů vzpomínaného Mistra: Pozdravy z Neandrtálu, Antické motivy, Biblické podněty, Za starých bájí, Na právu útrpném, Z temného středověku, Trocha renesance, Z vojenského sukna, Z ložnic, Před staletím, Lupiči a soudy, Na koštěti, Naši potomci, Pijme na zdraví, Na houby, In flagranti, Trýzně lásky, Manželské rozpravy, Z říše zvířat, Erotika a Z pohádky do pohádky.

Velmi zajímavé jsou závěrečné kapitoly, ukazující dosud nikde nepublikované návrhy námětů a jejich následné zpracování dle Wintrových představ. Vše dokresluje defilé Nepraktových vybraných obálek gramofonových desek, knižních obalů, plakátů, pohlednic i péefek, což vše dohromady dnes činí sberatelsky vyhledávaný a na aukcích a dražbách výtvarného umění žádaný artikl. Publikaci korunují osobní vzpomínky Jaroslava Kopecného, známého nepraktologa a redaktora nakladatelství Epocha, kde často firmu Neprakta vydávali.

Světový rekordman v počtu kresleného humoru

Vzpomínaný Jiří Winteneprakta 5r se narodil roku 1924, zemřel 2011. Ecyklopedie výtvarného umění o něm hovoří jako o kreslíři, grafikovi, malíři a karikaturistovi, jehož mistrovství lze srovnat s umělcem vskutku národním - Josefem Ladou. Za zmínku stojí, že se u tohoto skvělého kumštýře neopakuje ani v jediném případě (!) obličej jeho figur. Navíc se Wintrovo dílo vyznačuje neuvěřitelnou precizností! Jeho zvířata, historické kostýmy, zbraně i oblečení jsou vždy přesně zachyceny jak z hlediska názvu, tak doby samotné, což svědčí o hlubokých znalostech tohoto vpravdě výtvarného encyklopedisty. Zbývá dodat, že je Jiří Wintr zapsán v Guinnessově knize rekordů se svým ohromujícím počtem kreslených vtipů, dosahujícím zhruba 33 000 kusů. První mu vyšel v roce 1948, poslední několik dní před odchodem z tohoto slzavého údolí, které firma Neprakta uměla dokonale rozesmát.

A jak říká Pavel Šmidrkal, svým kumštem se stal Jiří Wintr nesmrtelným, neb se o jeho kreslený humor i současní vydvatelé knížek a kalendářů přetahují takříkajíc o stošest. Též je o jeho dílo neutuchající sběratelský zájem, na aukcích není ničím neobvyklým, když originály a signované kresby Jiřího Wintera-Neprakty dosahují částek hodně přes deset tisíc korun.

Autor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív Obrazárny Špejchar Želeč

Recenze dalších událostí z výtvarného umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery