Praha v rytmu flamenka

Pozvánka

V závěru listopadového měsíce 2017 se koná v ČR ji třetí ročník oslav mezinárodního dne flamenka, pod záštitou španělské centrály cestovního ruchu. Koncerty, představení i výstavy tanečních fotografií, přednášky, školy tance i módní přehlídka, workshopy a semináře na toto téma se budou konat v týdnu mezi čtvrtkem 23. listopadu až nedělí 26. listopadu 2017.

flamenco 1Dne 16. listopadu 2010 přidala organizace UNESCO tradiční španělský ohnivý lidový tanec na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví. Tento den byl prohlášen za Mezinárodní den flamenka. Česká republika se k tomuto svátku připojila poprvé v roce 2016. Od té doby patří ve východní Evropě k prvním, která se k němu organizačně hlásí. A nejenom to, aktivně podporuje vznik amatérských souborů napříč republikou, které se o tento španělský temperamentní tanec zajímají. To by ovšem nešlo bez španělský lektorů a samotných tvůrců flamenga, bez kterých se Český týden flamenka snad ani konat nemůže. Tito umělci budou bezesporu patřit k hlavním magnetům jmenovaných slavností.

Flamenko je...

flamenco 2...tradiční iberský lidový tanec, vyjadřující veškeré lidské emoce, od lásky až po smrt, včetně všech úskalí slzavého údolí zvaného Život. U jeho zrodu stáli kočující cikáni, brzy si ho však přivlastnily široké lidové vrstvy tradičního Španělska. I když je bytostně flamenko spojené s Andalusií, kde snad díky putujícím kmenům cikánů oficiálně spatřilo v 15. stol. světlo světa, díky stěhování obyvatel z provincie do provincie se tento hudební kytarový styl usadil všude tam, kam přišli přistěhovalci z jižního Španělska, včetně Madridu, Extramadury či Barcelony.

Flamenkové písně jsou temperamentní skladby, leckdy plné slz a napětí, až přetékající bolestí a zoufalstvím. Kytary a tleskání ansámblu doprovází klapot kastanět i staccato okovaných střevíců tanečnic i tanečníků. Stříkající pot z podpaží a čel vystupujících umělců není výjimkou. Náročně figury leckdy připomínají pózy muže, bojujícího s býky, až se člověk může zeptat: Není torero vlastně tanečník flamenga?

Jak jsme se již zmínili, flamenko bylo zařazeno před několika málo lety na seznam nehmotného kulturního dědictví a dokonce stal 16.listopad Mezinárodním dnem flamenka. O jeho konání, programech a aktivitách v Praze se více dočteme na: www.denflamenka.cz

Španělsko, část Tvého já

flamenco 3Jak známo, tato nádherná země se rozkládá na pěti šestinách Pyrenejského poloostrova a je asi čtyřicetkrát větší než Česká republika. Naši obyvatelé sem tradičně velmi rádi jezdí nejenom za památkami a kulturou, ale i za rekreačními pobyty či dnes tak moderní gastroturistikou. S přelomem roku přijde na otázku dne, kam se do Španělska vypravit s novou sezónou. Při této příležitosti zástupce Španělské centrály cestovního ruchu pro ČR Zuzana Churanová pozvala v polovině listopadu 2017 do pražské Malostranské besedy specializované novináře na turistiku s dvojjediným úkolem: Představit jak svátek flamenka, tak i uvést slogan Španělské centrály cestovního ruchu, otevírající turistickou sezónu 2018.

Při této příležitosti bychom rádi připomněli populární slevový program pro kategorii 55+, který záhy bude fungovat již osmým rokem. První cestovní kancelář, která v ČR na podzim roku 2010 otevřela trh s dotovanými zájezdy pro seniory a stala se tak oficiálním zástupcem celoevropského programu Europe Senior Tourism v ČR byla CK QualityTours, která i dnes využívá pro své klienty daného věku dotací jak vládních, tak i nevládních institucí.

Autor: Ivan Černý
Snímky Edity Volkové

Další pozvánky na zajímavá hudební vystoupení u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery