Páté album kapely Vesper Pan Optikum je o tom, jakými nechceme být

Premiéry

V úterý 11. září 2018 vydala kutnohorská kapela Vesper své páté, dlouho chystané album Pan Optikum. Víme, že na něm pánové pracovali téměř dva roky. Tedy pro uskupení, které nás v minulosti zásobovalo přísunem nových písní každoročně, neobvyklý interval.

Dle minulých vyjádření této sympatické party bylo uvedení alba jako celku prodlužováno záměrně. „Chtěli jsme, aby byla naše tvorba dostupnější. Proto jsme na nové CD dlouhodobě upozorňovali formou vydávání jednotlivých písniček. To vedlo k tomu, že v den vydání už máme sedm (!) videoklipů,“ podotýká klávesista a zpěvák Pavel Ladra.

Datum vydání bylo zvoleno jako reakce na události z 11. září 2011. Podle Vesperu se právě tímto dnem svět nevratně změnil v jakési panoptikum pitoreskních postav. Hodní amíci, zlí teroristé a další figury světové scény. Ale samotné písničky o těch velkých událostech vůbec nepojednávají.

„Chceme, aby naše hudba reflektovala pocity a události blízké každému člověku. A tak vznikl soubor archetypálních postav, o nichž si my sami nemyslíme nic dobrého. Je to ukázkový výběr vlastností, které se zuby nehty snažíme nemít,“ vysvětluje Milan Jahodář, kapelník Vesperu.

A tak na albu najdete písničky pojednávající o namyšlených zbohatlících, klevetných ženách, chorobných sukničkářích, škodolibých a hrabivých lidech, ale také song o youtuberech a nebo výstrahu před osobním vyhořením.

Celý komplet uzavírá více jak jedenáctiminutový opus Pan Optikum s téměř pohádkovým příběhem. Pan Optikum je pro kapelu zároveň uzavřením prvních deseti let existence. Za tu dobu se z kluků „z garáže“ stali respektovanou značkou na regionální scéně. Vydali pět alb, natočili devět videoklipů a odehráli nespočet koncertů ať už samostatně nebo na společných scénách se slavnějšími kolegy.

Autor: Vítězslav Hospes
Zdroj: Obzory Kutnohorska

O dalších hudebních premiérách si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery