Varhan 50 aneb Koncert pro všechny slušné lidi sklidil bouřlivý potlesk

Varhan Orchestrovič Bauer, Okamžitý Filmový Orchestr a David D´Or

Reportáž

Charismatický hudební skladatel, aranžér a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer oslavil na počátku roku 2019 své významné životní jubileum. Hudební oslavy však vyvrcholily až v sobotu 21. prosince 2019 koncertem Varhan 50 aneb Koncert pro všechny slušné lidi v pražském kostele U Salvátora.

varhan50 1varhan50 2Tento mimořádný koncert na Starém Městě se stal pro všechny přítomné nezapomenutelným zážitkem, který byl po zásluze oceněn bouřlivým potleskem. Varhan Orchestrovič Bauer zahájil koncert hrou na varhany, až teprve pak se postavil před Okamžitý Filmový Orchestr (OFO), který v obměnách pod vedením oslavence funguje už 20 let a následovaly pomyslné pětileté cykly jeho života, které jsou navždy svázané s hudbou.

Ze spokojených dětských let posluchače převedl do svého divokého období náctiletého hudebníka, společně prošli sametovou revolucí, aby je pak přenesl do sluncem zalité Ameriky. I vzpomínky na druhou svatbu se zrcadlily v hudbě a vyvrcholením koncertu, byl vystavěný předobraz nové životní éry významného hudebníka, který naznačil velké plány.

Excentrický hudební génius se svým orchestrem a hosty vydal ze sebe maximum. Zaznělo to nejlepší, co za posledních 30 let vytvořil, co formovalo jeho hudební osobnost a nejen to.

Jedním z prvních hostů Varhana Orchestroviče Bauera byl David D´Or, umělec s hlasovým rozsahem více než čtyř oktáv, držitel devíti platinových desek a několika násobný vítěz těch nejvýznamnějších izraelských hudebních cen.

varhan50 3varhan50 4Dalším hostem byla Barbora Vaculíková s nezapomenutelnou Saxanou. Následovala ji Alice Bauer, sestra oslavence, a slavná plejáda pokračovala takovými osobnostmi jako je Slávek Janda, Michal Pavlíček, Petr Wajsar, Petr Opava a Juraj Hnilica.

Velký potlesk sklidila také usměvavá operní a muzikálová pěvkyně Tereza Mátlová. Skvělý výkon podala a velmi zaujala Erika Fečo se svým gospelovým sborem. Velkým překvapením pro posluchače byla Jitka Čvančarová, kterou měla většina přítomných zapsanou jako herečku. Píseň Ať mír dál zůstává v jejím podání u většiny přítomných vyvolal lehké mrazení v zádech.

Zazněla i upravená hymna Varhanem Orchestrovičem Bauerem. Taktovky se chopil nejen v den, ale i v přibližný čas, kdy byla píseň v roce 1834 Kde domov můj poprvé uvedena.

varhan50 5Na samotný závěr přišel velmi dojemný moment, kdy za Varhanem Orchestrovičem Bauerem přišla jeho vnučka Luna Sofie a jeho tři děti, nejstarší syn Eliáš Zerael, druhorozený David Lev a dcerka Gina Bella. V neposlední řadě nelze opomenout ani skvělé uskupení Brécy. Programem z kazatelny provedl osvědčený moderátor Petr Vojnar.

Koncert otevřel své brány také spolku SONS, z. s., který pracuje s nevidomými a slabozrakými, kterému každý, kdo chtěl, mohl přispět na jeho činnost.

Text a snímky: Lenka Žáčková

Další reportáže o hudbě u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery