Hudebník Ondřej Glogar ctí odkaz svého dědečka

Reportáž

Umělec tělem i duší. Výjimečný talent, pokorný hudební experimentátor, tvůrce nevídaného stylu, který spojuje různé hudební subkultury. Ondřej Glogar se věnuje hře na australský domorodý nástroj didgeridoo a handpan.

Rodák z Havířova, pochází z rodiny známého jogína Zdeňka Glogara (přírodní léčitel, masér a kineziolog), své mládí však prožil v malebné vesnici Dolní Domaslavice, na levém břehu Žermanické přehrady a podhůří Beskyd.

kolemjdouci 2kolemjdouci 1První setkání s didgeridoo popisuje Ondřej Glogar jako osudové. „První kontakt s didgeridoo byl na skautském táboře ve dvanáctii letech. Poté jsem viděl tento nástroj u svého spolužáka v deváté třídě základní školy a třetí osudový okamžik přišel v prvním ročníku střední školy, kdy jsem slyšel starší hippie spolužáky hrát na tento podivně troubící hudební nástroj,“ vzpomíná Ondřej Glogar.

Již jako malé dítě měl velký umělecký talent a byl napojen na spiritualitu obklopující jeho dědečka. „Byl jsem vychováván mezi svatými knihami, náboženskými texty, krystaly a minerály,“ dodává. Tento odkaz je z jeho tvorby nepochybně cítit. Jeho projev je přirozený, nenucený a odpovídá naladění daného prostoru i umělcům, které doprovází. Proto bývá také součástí různých meditačních a jógových cvičení, kdy kombinuje hru na chřestidla, gongy a handpan, čímž vytváří jakousi zvukovou lázeň. „Vždy jsem byl silně inspirován transem, šamanismem a elektronickou muzikou,“ poznamenává.

kolemjdouci 4kolemjdouci plakatKromě umělecké činnosti mu není cizí ani manuální práce v lese, stavbách a polích. Již od útlého mládí tvrdě pracoval. Dokonce ve svých dvaceti letech nastoupil na šachtu u Karviné, kde se těžilo černé uhlí, a kilometr pod zemí si po pár měsících uvědomil, že jeho posláním je hudba a cestování. Uměleckou dráhu má zcela jistě před sebou.

Svojí performancí obohacuje různé umělecké platformy. Hostuje v kapele zpěváka Daniela Landy, vystupuje na českých i zahraničních festivalech (Fenix, UfoBufo a další). Opomenout samozřejmě nemůžeme Impro Woo večery herečky, improvizátorky a básnířky Jitky Osička. Ten další s názvem Kolemjdoucí se odehraje v sobotu 25. ledna 2020 od 18:00 hodin v pražské galerii Art Space.

Autor: MiM
Snímky Nikoly Šrajerové

Další reportáže o hudbě u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery