Prázdniny, neprázdniny, herecká škola v Kutné Hoře jede o sto šest

Divadlo

Studenti herectví a členové Tylovy herecké školy Václava Veselého v Kutné Hoře o prázdninách rozhodně nezahálejí.

Ještě před prázdninami spustili další sezonu divácky oblíbených a v minulých letech hojně navštěvovaných produkcí Tajemné kutnohorské pověsti ožívají. Poutníci se svícemi, které potemnělými uličkami města provází ponocný Václav, potkávají podivné postavy a výjevy z kutnohorských pověstí každý prázdninový čtvrtek. „Diváci, kterých na náš pořad přijíždějí stovky nejen z různých koutů Čech, Moravy, ale ze i Slovenska, tak spatřují kata u Katovy braňky v městském opevnění, duše popravených, bloudící po bývalém rudním trhu Na náměti i kostlivce řádícího v herně na dolejším městě. Ohně znovu vzplanou v místech, kde byl na příkaz císaře Zikmunda vypálen kostel svatého Jana Křtitele a návštěvníci se dozvědí o mincíři Semerníkovi, který nepoctivě nabyté jmění věnoval na ulití zvonu pro svatojakubský kostel. Při troše štěstí spatří Rozinu Ruthardovu, zazděnou lakomým otcem, uslyší výkřik zvoníkovy dcery, která se z ohradní zdi kolem chrámu svaté Barbory zřítila do hluboké studny, a nahlédnou do podzemí, kde zavaleným havířům pomohla jejich patronka, svatá Panna Barbora,“ popisuje průvodce Václav Veselý některé vizuální situace noční prohlídky.

Čtvrtky Kutnohorského léta v podání mladých herců patří také dalšímu programu – tentokrát věnovaného dětem v prostředí empírového zámku nedaleko Kutné Hory. V 11:00 a ve 14:00 hodin si užívají Pohádkové Kačiny s komteskou, kouzelným dědečkem, Jeníčkem a Mařenkou, Karkulkou i vlkem a také tlupou nezbedných čertíků.

V týdnu od pondělí 10. července 2017 se v rámci Prázdninové herecké školy navíc věnovali filmové tvorbě. „Tým při castingu úspěšných herců před kamerou Jakuba Sloupa, i štáb kolem režiséra Jaroslava Berana, budou působit v lokacích v okolí kaňkovské Mozaiky na kutnohorském předměstí,“ vysvětluje produkční Václav Veselý a dodává: „V roce 2016 tady vznikl film Dívka s knihou, který uspěl v soutěžích Český videosalon a byl nominován na mezinárodní filmový festival UNICA, který se koná v srpnu 2017 v německém Dortmundu a kde bude ve hře o ocenění v konkurenci filmů z třiceti zemí světa.“

Členové Tylovy herecké školy sehráli poslední červencový víkend také tři divadelní představení. Spolu se staršími kolegy z Ochotnického spolku Tyl předvedli v kulise Vlašského dvora úspěšnou inscenaci Strašidlo cantervillské. Objevili se tak opět před diváky po boku svého uměleckého šéfa a režiséra, který se představil v titulní roli.

Během léta si ještě herecky odskočí do programu Léto s panem Mikulášem, který se koná na podporu umístění busty známého kutnohorského kronikáře a frejíře Mikuláše Dačického.

Své místo mají mladí herci rovněž při letním zahradním festivalu TyjátrFest, který letos vstoupí do osmnáctého pokračování a odehraje se na Kaňku od čtvrtak 17. srpna do neděle 20. srpna 2017.

A pak už je čeká další sezona v divadle. Kromě přijímaní nových zájemců do kurzů divadelního a filmového herectví, režie, moderování a autorského psaní se Tylova herecká škola vrátí k nastudování rozpracovaných představení. Na Malé scéně Tylova divadla se herci v pěti tvůrčích skupinách připraví na premiérová uvedení svých her. Diváci uvidí autorská představení Ve starém skladu se svítí a Písnička pro SuperHvězdu v podání školních dětí. Jejich starší kolegové chystají mrazivou vánoční komedii Když se zhasne, tragikomedii Zlomatka a inscenaci Woodyho Allena Cetral Park West.

Zdroj: Obzory Kutnohorska
Zdroj ilustračního snímku: Obzory Kutnohorska

Další zajímavosti z divadelního dění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery