Sudkovy a Drtikolovy fotografie uspěly na aukci v New Yorku

Josef Sudek: Chléb a vejce, 1951

Christie's

Začátkem dubna 2019 připravilo oddělení Fotografie světově proslulé aukční síně Christie's v New Yorku tři zajímavé aukce věnované fotografické tvorbě. Na prostřední z nich, nazvané Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek, se v úterý 2. dubna 2019 představilo i několik fotografií Josefa Sudka (* 17. března 1896; + 15. září 1976) a Františka Drtikola (* 3. března 1883; + 13. ledna 1961).

aukce christies photo 1Aukce Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek nabídla sběratelům a milovníkům práce uměleckých fotografů v širokém rozmení uplynulých zhruba 120 let, největší počet fotografí byl z poslední poloviny 20. století. Zaměřila se na americké i evropské fotografy včetně takových ikon jako jsou László Moholy–Nagy, Man Ray, Herbert List a další. Výsledek byl ohromující, celková vydražená částka dosáhla 1,82 miliónu dolarů, což je v přepočtu zhruba 41,6 miliónu korun.

Jak jsme již řekli, do akce byly zařazeny i černobílé fotografie Františka Drtikola a Josefa Sudka. Drtikolových snímků šlo pod kladívko sedm, Sudkovy čtyři.

Jako položka 120 se dražila tónovaná fotografie na hnědém papíru Františka Drtikola Akt č. 1925. Fotografie z roku 1925, která zachycuje ženský akt ohnutý přes pohovku a mohla by spíše nést název Padlá andělka, o rozměrech 240 x 294 milimetrů na archu 241 x 306 milimetrů, vyšla zpod kladívka za 20 000 dolarů (zhruba 457 000 korun).

Obdobně úspěšná byla perem signovaná černobílá fotografie Josefa Sudka Chléb a vejce z roku 1951, s poznámkou in verso. Tato položka 155 o rozměrech 165 x 114 milimetrů na archu 178 x 137 milimetrů dosáhla po velkém boji konečné vydražené částky 18 750 dolarů (zhruba 428 400 korun).

aukce christies photo 2aukce christies photo 3Jiná jejich díla se prodala za mnohem sběratelsky výhodnější ceny. Připomeňme Sudkovo zátiší s vařeným vejcem a sklenicí vody z padesátých let minulého století s věnováním Příjemné svátky velikonoční přejí Vám upřímně Sudkovi, za které nový majitel zaplatil 2750 dolarů (zhruba 62 800 korun). Či portrét neznámé ženy z Drtikolova ateliéru z roku 1916, který vyšel zpod kladívka dokonce za pouhých 375 dolarů (zhruba 8560 korun).

Nesporným hegemonem newyorkské aukce Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek se staly černobílé, podle mého názoru překombinované, přearanžované a až kýčovité, akty německého fotografa Helmuta Newtona (* 31. října 1920; + 23. ledna 2004). Dva z nich, použijeme-li sportovní terminologii, zvítězily v "mrtvém" závodě za shodných 100 000 dolarů (zhruba 2,283 miliónu korun).

Autor: Miroslav Moravec
Zdroj snímků: christies.com

O dalších aukcích výtvarného umění pořádaných aukční síni Christie´s si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery