Začátkem dubna 2019 připravilo oddělení Fotografie světově proslulé aukční síně Christie's v New Yorku tři zajímavé aukce věnované fotografické tvorbě. Na prostřední z nich, nazvané Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek, se v úterý 2. dubna 2019 představilo i několik fotografií Josefa Sudka (* 17. března 1896; + 15. září 1976) a Františka Drtikola (* 3. března 1883; + 13. ledna 1961).
Aukce Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek nabídla sběratelům a milovníkům práce uměleckých fotografů v širokém rozmení uplynulých zhruba 120 let, největší počet fotografí byl z poslední poloviny 20. století. Zaměřila se na americké i evropské fotografy včetně takových ikon jako jsou László Moholy–Nagy, Man Ray, Herbert List a další. Výsledek byl ohromující, celková vydražená částka dosáhla 1,82 miliónu dolarů, což je v přepočtu zhruba 41,6 miliónu korun.
Jak jsme již řekli, do akce byly zařazeny i černobílé fotografie Františka Drtikola a Josefa Sudka. Drtikolových snímků šlo pod kladívko sedm, Sudkovy čtyři.
Jako položka 120 se dražila tónovaná fotografie na hnědém papíru Františka Drtikola Akt č. 1925. Fotografie z roku 1925, která zachycuje ženský akt ohnutý přes pohovku a mohla by spíše nést název Padlá andělka, o rozměrech 240 x 294 milimetrů na archu 241 x 306 milimetrů, vyšla zpod kladívka za 20 000 dolarů (zhruba 457 000 korun).
Obdobně úspěšná byla perem signovaná černobílá fotografie Josefa Sudka Chléb a vejce z roku 1951, s poznámkou in verso. Tato položka 155 o rozměrech 165 x 114 milimetrů na archu 178 x 137 milimetrů dosáhla po velkém boji konečné vydražené částky 18 750 dolarů (zhruba 428 400 korun).
Jiná jejich díla se prodala za mnohem sběratelsky výhodnější ceny. Připomeňme Sudkovo zátiší s vařeným vejcem a sklenicí vody z padesátých let minulého století s věnováním Příjemné svátky velikonoční přejí Vám upřímně Sudkovi, za které nový majitel zaplatil 2750 dolarů (zhruba 62 800 korun). Či portrét neznámé ženy z Drtikolova ateliéru z roku 1916, který vyšel zpod kladívka dokonce za pouhých 375 dolarů (zhruba 8560 korun).
Nesporným hegemonem newyorkské aukce Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek se staly černobílé, podle mého názoru překombinované, přearanžované a až kýčovité, akty německého fotografa Helmuta Newtona (* 31. října 1920; + 23. ledna 2004). Dva z nich, použijeme-li sportovní terminologii, zvítězily v "mrtvém" závodě za shodných 100 000 dolarů (zhruba 2,283 miliónu korun).
Autor: Miroslav Moravec
Zdroj snímků: christies.com
O dalších aukcích výtvarného umění pořádaných aukční síni Christie´s si můžete na webu Putování za uměním přečíst zde nebo na facebooku ArcusGallery