Do galerie U Posledníhou soudu připlula oblaka a mraky Pavla Piekara

Vernisáž

Vernisáží v úterý 3. října 2023 bude od 17:30 hodin zahájena v pražské vinárně a komorní galerii U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) prodejní výstava linorytů Oblaka, mraky, jejímž autorem je český grafik Pavel Piekar. Příběhy oblaků, temných mračen, letních beránků či bouřkových mraků tak vystřídají magické, meditační a metafyzické akryly Nikoly Lazarové.

piekar bohunkapiekar portretVernisáží provede, autora a jeho tvorbu představí a výstavu zahájí malířka a grafička Bohunka Waageová. Shodou okolností se oba umělci setkají za několik dní, kdy si role prohodí. Pavel Piekar bude v úterý 17. října 2023 kmotrem bibliofilie Křížová cesta, dvanácti barevných litografií Bohunky Waageové, které vycházejí péčí edice Miraculum Octavum Mundi.

Na sklenku dobrého vína návštěvníky vernisáže pozve galerista a vinárník Václav Srb, emeritní předseda Koruny české (Monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska).

piekar 2piekar 3Oblaka a mraky v sobě skrývají nekonečný vesmír příběhů... Když jsme jako děti leželi na louce a sledovali neustále a proměňující mraky a mráčky, odplouvající za obzor, bylo to defilé draků, příšer, princezen, dunících stád bůvolů, střemhlav útočících dravců. Anebo obličeje lidí známých i těch, které nikdy nepotkáme. A také her, představivosti a fantazie. A Pavel Piekar všechny tyto zážitky a vjemy komponuje do svých linorytů. Pro aktuální výstavu vybral grafické listy, na kterých oblaka dominují a vše ostatní jsou pouze kulisy neopakovatelných představení.

piekar 4piekar 1Podkladem pro barevné linoryty Pavla Piekara je přesná kresba mikrofixem, tuší či akvarelem. Podle ní překresluje a tiskne jednotlivé desky do konečného vícebarevného soutisku. Krajiny a interiéry vznikají podle kreseb v plenéru či místnosti, portréty a prostorové kompozice zase komponováním kreseb vlastních a podle fotografií. Výsledkem jsou mnohobarevné linoryty v malých autorských nákladech. Vystavuje v Čechách i v zahraničí na samostatných a kolektivních výstavách. Je členem Umělecké besedy a Sdružení českých umělců grafiků Hollar, jehož je od roku 2015 předsedou.

Výstavu Pavel Piekar: Oblaka, mraky můžete v pražské galerii a vinárně U Posledního soudu navštívit do neděle 5. listopadu 2023.

piekar plakatxxx mim hlavickaAutor: MiM
Snímky: i-passage.cz a archív Pavla Piekara
Autor je šéfredaktorem webu Putování za uměním

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery