Linoryty a dřevoryty zaplní Galerii U Posledního soudu

Vernisáž

Vernisáží v úterý 7. března 2023 bude od 17:30 hodin zahájena v komorní Galerii U Posledního soudu (Jagellonská 8, Královské Vinohrady) prodejní  výstava grafických listů ze sbírkových fondů kutnohorské umělecké agaentury a galerie ArcusGallery, nazvaná Lino/Dřevoryty. Vystřídá končící expozici koláží a fotomontáží Dany Markové Odrazy skutečnosti a volně naváže na loňskou červnovou výstavu Lithography.

lino drevo komareklino drevo houraÚvodního slova se ujme a výstavu zahájí zvukem keramického zvonce ArcusGallery pražská malířka a fotografka Veronika Holá. Na sklenku výtečného vína pozve návštěvníky vernisáže vinárník, průvodce a galerista Václav Srb, emeritní předseda Koruny české (Monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska).

Obě grafické techniky, které se na výstavě představí, jsou tiskem z výšky. Dřevoryt (xylografie) zdokonalil a rozšířil britský mědirytec Thomas Bewick ve 3. čtvrtině 18. století. Linoryt se v určité době stal jistou náhradou dřevorytu, kdy levný, pružný a homogenní materiál má při tisku měkčí okraje linií a umožňuje zhotovení velkých formátů, například. plakátu. V současné době je svébytnou technikou, občas právě s dřevorytem kombinovanou.

lino drevo vachallino drevo weiserLinoryt se nejdříve uplatňoval v průmyslu oři tisku tapetových vzorů. Pro tvorbu volné grafiky jej použili poprvé členové skupiny Die Brücke v letech 1905 až 1913. Původně se používalo linoleum vyrobené z lisované jemné korkové drti pojené lněnou fermeží, které později nahradilo měkčené PVC.

V USA zavedl tuto techniku Vojtěch Preissig, který poprvé vystavil své linoryty roku 1911 v New Yorku. Významná díla v technice linorytu vytvořili zejména němečtí expresionisté (Ernst Ludwig Kirchner, Gabriele Münter, Emil Nolde, Otto Dix, Max Pechstein) a v Čechách již během první světové války také Josef Čapek. V době mezi oběma světovými válkami se linoryt užíval pro volnou i knižní grafiku (Josef Čapek, Václav Mašek, Karel Štika, Miloslav Holý, Jiří Ščerbakov). Po druhé světové válce se barevnému linorytu věnoval například také Pablo Picasso, Henri Matisse nebo Maurice Vlaminck.

lino drevo martinovalino drevo manojlinK prvním českým xylografům patřili rytci z oficíny G. W. Medaua, dále František Šír, který převáděl předlohy malířů Antonína Machka či Josefa Mánesa. Quido Mánes byl zručným xylografem a prováděl touto technikou své vlastní obrazy. Předlohy Bedřicha Havránka převáděli Jan Jaš, Václav Mára, Josef Patočka nebo Jan Šimáně. Z dalších generací vynikli Jan Vilímek, František Bílek, František Kobliha, Jan Konůpek, Max Švabinský, Bohumír Jaroněk, Ferdiš Duša či Václav Mašek. V moderní době to byli Bohdan Lacina, Jan Rambousek, Olga Čechová, Jaroslav Lukavský. K nejvýznamnějším českým tvůrcům patřili Karel Vik, či Josef Váchal a Zdeněk Mézl, jejichž drobné grafiky jsou výstavě U Posledního soudu také zastoupeny.

lino drevo piekarlino drevo ptacekKurátor výstavy Miroslav Moravec ji založil na grafických listech Pavla Piekara či Josefa Manojlína, kteří patří k předním tvůrcům současné silné a výtvarně plodné generace. Základ výstavy, doplněný unikátním linorytem Petra Ptáčka, který proslul svými litografiemi, potom obklopil drobnějšími grafikami například Josefa Váchala, Olgy Čechové, Josefe Weisera a mnoha dalším umělců, kteří se lino či dřevorytu věnovali a věnují.

Výstavu Lino/Dřevoryt ze sbírkových fondů kutnohorské umělecké agentury a galarie ArcusGallery můžete v pražské komorní Galerii a vinárně U Posledního soudu navštívit do neděle 2. dubna 2023.

lino drevo plakattrnavskyAutor: Ivan T. Trnavský
Zdroj snímků: i-passage.cz
Autor je spolupracovníkem redakce

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery