Fascinující Setkání v čase na bílovickém zámku

Vernisáž

Vernisáží bude v sobotu 17. září od 15:00 hodin zahájena v galerii Moritz na bílovickém zámku neobvyklá výstava obrazů, plastik a soch s příznačným názvem Setkání v čase. Sejdou se na ní čtyři umělci - expresívní malíř a kreslíř Jaroslav Jerry Svoboda, surrealistický malíř, kreslíř a lektor Michal Janovský, umělecký kovář, sochař a lektor Radomír Bárta a surrealistická malířka, sochařka a kurátorka Rosana de Montfort.

setkani v case 1setkani v case 2Prezentace těchto čtyř umělců v jedné expozici je asi jednou z nejzajímavějších v Moravskoslezském regionu, jelikož se jedná o spojení přátel s významnými osudy v současném výtvarném světě. Každý z nich má za sebou erudované výstavy a mezinárodní spolupráce. Všichni se mohou pyšnit sběrateli na mnoha kontinentech. Jejich spojení je v této napínavé době, kdy si lidé z velké části konkurují, zcela nezvyklé. Bez předsudků, pod surrealistickým nebem, vyprávějí příběh nás samých.

Projekt výtvarné skupiny Magnus Gradus (Svoboda, Bárta, Montfort) uvítá v expozici vzácného hosta, Michala Janovského, předního českého surrealistu. Výstava se koná pod patronátem Rosany de Montfort, která ve spolupráci s vedením města Bílovec a kastelánem bíloveckého zámku, Eduardem Valešem, založila Galerii Moritz v létě roku 2020.

Dnes představíme prvního z umělců, kteří se v Bílovci setkají v čase - Jaroslava Jerryho Svobodu...

setkani v case 3setkani v case 4Býti "napojen" neznamená jen držet ukazováček na pulsu dění, ale i býti součástí osudového toku svého, i ostatních. Štětce česko-kanadského malíře a symbolisty nás unesou na cestu do přítomnosti, kde sleduje vývoj našeho chování, a následně do budoucnosti, kde zobrazuje jeho dopad. Semiabstraktní malba, někdy kubistických, někdy expresívních tvarů napovídá, že ač se Jerry Svoboda s myšlenkou, kterou zobrazuje, zabývá hluboce, na plátně se s ní nehodlá mazlit. Smělé a zkušené švihy rychle, ale přesně, zvěstují dění. Ač Jerry Svoboda dobře zvládá hyperrealistickou malbu, nenechává se svým umem unést. Chce zůstat věrný svému rukopisu a nezaprodat svůj styl ve prospěch mince. Jeho technika je proto nezaměnitelná. Vrstvení a promíchávání barev se očividně neděje jen na paletě, ale i na plátně. Celý proces tvorby je velmi intuitivní a organický. Je zřetelné, jak komplexní jeho motivy pro malbu jsou. Podobně, jako se snažíme vyobrazit sen, který nepodléhá přírodním zákonům za bdělosti, hledá Jerry Svoboda zprávu zakódovanou v myšlenkách, které přicházejí jako cizojazyčná téla, a které teprve na plátně nacházejí rozluštění. Jeho malby jsou symbolickými spisy, spojující časovou osu “teď a tady” s nadcházejícím “potom a tam”.

setkani v case 5setkani v case 6Jerry Svoboda se narodil v Klatovech. Studoval malbu a sochařství na Středočeské výtvarné konzervatoři u Josefa Hlaváčka a Josefa Palečka, poté v Kanadě na University of Art and Design Vancouver. V Kanadě se sám také věnoval pedagogické činnosti na Stratherm Centrum Montreal a účastnil se charitativních aukcí, například Charity Fund Raising Events-Calgary Canada. Na svoji dobročinnou činnost pak navázal i po návratu do České republiky účastí na charitativní aukci Vltavín v Praze. Tato aukce byla uskutečněna ve prospěch postižených záplavami a proběhla v rezidenci primátora Hlavního města Prahy a výstava dražených děl byla k vidění v pražské galerii Karolinum. Jeho díla se nacházejí v soukromých sbírkách a galeriích nejen u nás, ale i ve světě. Hojně vystavoval jak u nás, například v galerii Portheimka, tak v zahraničí, třeba v MOMA Calgary Kanada. Podílel se také jako malíř na vzniku filmu Tmavomodrý svět, který byl natočen Janem Svěrákem a byl nominován na Českého lva, kromě jiného i za nejlepší výtvarné řešení. Je také zakladatelem výtvarné skupiny Magnus Gradus, která vznikla 5. května 2022 v Praze.

Výstavu obrazů, plastik a soch Setkání v čase můžete v zámecké galerii v Bílovci navštívit od soboty 17. září do pondělí 31. října 2022.

Autor: tz
Zdroj snímků: Galerie Moritz

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

setkani v case 7setkani v case 8