Dvě Aleny, dvě generace a výstava Já + Já v Nové síni

Vernisáž

Vernisáží bude v úterý 28. června 2022 od 18:00 hodin zahájena v galerii Nová síň v Praze společná výstava dvou pražských malířek dvou generací, malířské mámy a malířské dcery, Aleny Petříčkové a Aleny Kupčíkové. Název výstavy Já + Já symbolizuje jejich vzájemný vztah. Alena Kupčíková se setkala s dílem Aleny Petříčkové v roce 1994 na její šumperské výstavě a toto setkání se ukázalo jako osudové, jejich cesty se od té doby již nerozešly...

ja jaAlena Petříčková (* 1950) vystudovala Akademii výtvarného umění v Praze, figurální malbu v ateliéru Oldřicha Oplta a Karla Součka, absolvovala v roce 1979. V tomtéž roce získala od AVU studijní cestu do Francie a Španělska, kde se věnovala portrétní tvorbě. V roce 1982 podnikla studijní cestu do Japonska, jejímž výsledkem byla v následujícím roce výstava v České národní bance za účasti japonského velvyslance v ČSSR. V roce 1988 získala mezinárodní stipendium na výtvarné sympozium v ruském Krasnodaru. V roce 1982 realizovala betonový monument u hlavní brány elektrárny EMĚ, na paměť ukončení stavby EMĚ III.- 500 MW. V rané malbě se věnovala především portrétní tvorbě, městské i přírodní krajině v malbě i grafických technikách, později především figurální malbě. Roku 1998 podnikla pracovní cestu do Brazílie, do obce Lidice, kde se stala spoluzakladatelkou českého kulturního domu Casa Czéca se stálou výtvarnou expozicí. Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Německu, Srbsku, Itálii, USA a Austrálii. Realizovala mnoho autorských i společných výstav v České republice i v zahraničí, například roku 2011 v Českém centru v New Yorku, Vídni (1991), Berlínu (1991), Kötztingu (od 1992 do 2006). V roce 2018 dostala ocenění od italského Concorso di pittura, scultura e fotografia MUSicA ve Florencii. Byla a je členkou výtvarných spolků Ateliér 69, Femini Ars, Nového sdružení pražských umělců jehož od roku 2002 předsedkyní.

Alena Kupčíková (* 22. října 1976) vystudovala Akademii výtvarného umění v Praze (ateliér Aleše Veselého), kterou ukončila titulem Ph.D (ateliér Milana Knižák). Studovala v zahraničí - v JAR a Paříži. Ocenění získala jak za své umělecké, tak za vědecké aktivity v rámci dyslexie. Do jejího portfolia patří mnohé - od konceptuálních přesahů až po klasické disciplíny: Litografie, smalty, obrazy, objekty, práce s českým křišťálem, zvukové konceptuální instalace, video animace. Jejím nejznámějším počinem je vytvoření techniky „reliéfy z chloupků ohanbí – Chlupatice“. Právě za své erotické reliéfy Chlupatice získala v roce 2003 prestižní mezinárodní cenu LVMH-Louis Vuitton-Moët Hennessey v Paříži. Mnohdy jimi dodnes pobuřuje obecenstvo na celém světě. Za svůj projekt Multimediální a Interaktivní Slabikář a Testy pro děti od 4 let jako prevence počátečních problémů se čtením (dyslexie) a psaním (dysgrafie) a hyperaktivitou získala na výstavách vynálezů a inovací tři zlaté medaile v Číně, Moldavsku a České republice a speciální ocenění ze Srbska. Její díla jsou zastoupena ve sbírce Národní galerie v Praze, v soukromých sbírkách v České republice, Slovensku, Německu, Polsku, Holandsku, Anglii, Švýcarsku, Japonsku, USA. Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK: (1 žena, 1 video, 1 země), založené v Paříži v roce 2006. Založila neziskovou organizaci DYS - Umění a věda na podporu dyslektickým dětem a Den dyslexie konaný každoročně 9. září.

Výstavu Alena Petříčková, Alena Kupčíková: Já + Já můžete v pražské galerii Nová síň navštívit do neděle 24. července 2022.

Autor: tz

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery