Společná výstava dvou přátel, malíře a sochaře, tentokráte jubilejní

Vernisáž

Vernisáží v úterý 20. července 2021 bude od 18:00 hodin zahájena v pražské Galerii Nová síň výstava Zase spolu, která představí malby a dřevěné polychromované sochy dvou umělců - malíře Karla Práška a sochaře Vladimíra Boka. Na úvod zazpívá Jana Koubková za kytarového doprovodu Jaroslava Šindlera.

zase spolu 1Karel Prášek (* 20. května 1950) je velkým malířem, mistrem barev s velkým tajemstvím. V šestnácti letech začal studovat v Paříži a velice brzy načichl stylu, který později v Čechách nenacházel takové odezvy, na kterou uvykl v Paříži. Nenechal se zlomit, pouze své obrazy zpočátku zahalil do tmavých smutných barev. Přes roky zákazu zarputile vydržel, neustále maloval, občas přešel na grafickou techniku rytí. Karel Prášek se vymyká běžnému hodnocení, které je v Čechách normou. Je políben Francií, kterou považuje za svůj druhý domov a také tam má úspěch, který mu napovídá, že cesta lineární malby je mu vlastní. Pracovitost ho po více jak čtyři desetiletí neopouští. Své nápady stále realizuje s lehkostí, neopakuje se, překvapuje.

zase spolu 2Vladimír Bok (* 17. záři 1945) se realizuje dřevěnými sochami polychromovanými tak, aby snášely umístění v plenéru. Současně s volnou tvorbou pracuje i jako restaurátor dřevěných prvků. Dřevo je tedy materiál, který jak ve svojí sochařské tvorbě, tak v restaurátorské praxi využívá s důvěrnou znalostí jeho možností i omezení a je mu trvalou inspirací.

Od 70 let minulého století vystavuje absolvent dvou vysokých škol (vystudoval na FTVS UK obor TV-biologie a následně na FFUK obor estetika) své dřevěné polychromované sochy převážně společně s několika malíři, k nimž patří především právě Karel Prášek. Současně pracuje i jako restaurátor, kde dřevo je to, co ho odjakživa přitahuje a inspiruje. Jeho sochy jsou určeny k použití především v plenéru, kde vyniká jejich přirozené tvarosloví. Připomínají vznášející se štíhlé stromy. Jejich pestrá, ale přirozená barevnost, podtrhuje nevšední nápaditost.

Výstavu Karel Prášek, Vladimír Bok: Zase spolu můžete v pražské Galerii Nová síň navštívit od středy 21. července 2021.

Autor: MiM
Zdroj snímků: novasin.org

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery