Putování Milana Bauera za Julesem Vernem

Vernisáž

Vernisáží ve čtvrtek 5. prosince 2019 bude od 17:00 hodin v plzeňské Visio Art Gallery zahájena výstava ojedinělých grafických listů Milana Bauera nazvaná Putování za Julesem Vernem.

Po ukončení studia na Střední keramické škole v Bechyni se Milan Bauer rychle zapojil do grafické tvorby a zaujal jasné postavení mezi českými grafiky. Svoje odborné znalosti získané ve škole příbuzného oboru doplňoval soukromým studiem u originálního pražského výtvarníka Spytimíra Bursíka.

bauer verneMilan Bauer zaujal odbornou veřejnost osobitým stylem, který se vyznačuje po formální stránce detailním propracováním daného námětu, jehož ústředním motivem bývá často starodávná technika. S trochou nadsázky je možné jeho tvorbu označit jako „poezii techniky". Vznikly cykly grafických listů inspirovaných dosud neobjeveným vynálezcem Ferdinandem Gramatikou (Pozůstalost F. G. I. a II., Z kabinetu F. G.), ať už se jedná o různé samohyby, motocykly, lokomotivy nebo i lehce strašidelné biomechanoidy. Inspiraci čerpá i z knih anatomie a starých katalogových listů továren.

Grafiky Milana Bauera vznikají převážně technikou leptu, ale i dalšími hlubotiskovými technikami. Možnost je zhlédnout měli milovníci umění jak doma, tak i v zahraničí. Jeho ex-libris jsou ozdobou soukromých sbírek i muzeí.

Kromě tvorby grafických listů se Milan Bauer věnuje grafickému designu, grafické úpravě knih (Šumavské vzpomínky na časy, kdy práce voněla dřevem), kalendářů a časopisů (Vítaný host na Šumavě a v Českém lese).

Výstavu Putování za Julesem Vernem - Grafické listy Milana Bauera můžete v plzeňské Visio Art Gallery navštívit do středy 25. prosince 2019.

Autor: tz

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery