Lumír Čmerda vystavuje v pražské Nové síni nejenom dřevěné reliéfy

Vernisáž

Vernisáží v úterý 26. června 2018 bude v pražské Galerii Nová síň od 17:00 hodin zahájena výstava Lumíra Čmerdy Nejen dřevěné reliéfy, kterou navazuje na expozici, jež mu ve zdejším výstavním sále uspořádal v dubnu 1982 Český svaz výtvarných umělců pod názvem Dřevěné reliéfy Lumíra Čmerdy.

cmerda 1cmerda 2Aktuálně představí Lumír Čmerda (* 13. listopadu 1930) širší výběr z celé svojí dosavadní tvorby. Kromě několika reliéfů realizovaných v architektuře to bude cyklus akrylových maleb Apokalypsa Janova, vytvořených před časem k poctě Albrechta Dürera i nejnovější autorovu tvorbu - pastely. Ty vznikaly jako ilustrace k textům českých klasiků: Kytici Karla Jaromíra Erbena, Kosmově Kronice české nebo Pohádkám Boženy Němcové.

Při vernisáži zahraje 2+2 Sax kvartet a úvodního slova je ujme Jiří Suchý, kterého jsme požádali o několik vět k umělci a jeho tvorbě...

Říká se tomu lokální patriotismus, když je někdo pyšnej na místo, v němž žije. Být poctivým lokálním patriotem dá někdy práci - jsou na světě místa, kde není čím se chlubit a kde je třeba hodně fantazie, aby mohl být člověk na něco hrdý. Praha, kde krom mnoha jiných žije taky pan Čmerda a já, není ten případ. Kam se podíváme, všude nám nabízí důvody k hrdosti.

cmerda 3cmerda 4Praha má svou magii - nechť je mi odpuštěn tenhle nevědecký termín. Určitě by se slovo magie dalo nahradit slovem únosnějším, ale já to nedovedu. Slovo krása je nedostatečné. Krásný je barokní dům na Malé straně, krásná je holka, která v tom domě bydlí, krásný je pohled na Hradčany a krásný je zvuk, který vydává Zpívající fontána před Belvederem, jehož architektura je rovněž krásná. Ale souhrn toho všeho, ta nádherná kompozice, do níž patří všechny věže, historie tohoto města, umělci a vědci, kteří tu žili a žijí, zbytky přírody od Petřína až po skály v Divoké Šárce, všechny romány, jejichž děj se v Praze odehrává, všechny básně, které to město oslavují, vrabci v parku a apoštolové na orloji - to všechno dohromady je jev, disponující magickými silami. Ty síly neplatí na každého. Tak jako spousta lidí nemá hudební sluch a zázračná Mozartova hudba, která se neslyšitelně vlní okolo Bertramky, jim nic neřekne, tak mnozí jiní zůstávají nevšímaví k dotekům, kterými nás všechny neustále Praha zahrnuje. Ti právem považují má slova o magii Prahy za blábol.

Magie je jen pro vyvolené. Vyvoleným se může stát každý, kdo chce. A když se jím stane, nedokáže už pak nikdy chodit Prahou s hlavou sklopenou a pokud ji někdy opustí, musí se do ní stále vracet. Praha má moc nad citlivými lidmi. Když jejími ulicemi prochází člověk, obdařený talentem, může se mu přihodit, že si odnese magii Prahy v sobě do své pracovny, a že pak vydá svědectví o svém pocitu.

cmerda 5cmerda 6Není třeba se zaobírat jen umělci dob minulých. I dneska se jimi pražské ulice hemží. Umělci všech profesí navazují vědomě či nevědomky na to, co předcházelo a vznikají nová díla, inspirovaná starobylým městem. Na výstavě reliéfů a obrazů Lumíra Čmerdy v Nové síni budou vystavena některá z nich. Budou svědčit o tom, že má slova o magii Prahy nelze jen tak odmítnout. Citlivá duše spolu s vycvičenou rukou tu shromáždily nesourodé prvky do působivých kompozic, které jsou jakousi esencí pražství. Umělec za nás vybral všechno to, co ho v Praze oslovilo a nabízí nám svůj zážitek ve formě díla - tak už to mají umělci ve zvyku. A na nás je, abychom si v jeho obrázcích hledali a nacházeli, abychom se s nimi ztotožňovali anebo rozcházeli, pokud jsme jiného založení, abychom nad nimi vzpomínali, zkrátka abychom s nimi nakládali každý podle svého.

Až si obrázky pana Čmerdy prohlídnete, tak si je taky přečtěte, protože každý z nich je nejen výtvarným objektem, ale i malou povídkou. Třeba o tom, že na Kampě u Čertovky sídlil vodník Čochtan, o němž víme my, pamětníci, že ručkoval pod oceánem po kabelu až do USA, aby si tam vyzvedl svůj divotvorný hrnec. Žil pak v jednom domě s abém Dobrovským, jenomže každý v trochu jiném čase, takže se nepotkávali na chodbě, ačkoliv kdo ví.

A až si budete výstavu prohlížet, povšimněte si mne, laskavě, jsem na obrázcích Anděl a Kubistický portrét J. S. hezčí než ve skutečnosti...

Výstavu Lumír Čmerda: Nejen dřevěné reliéfy můžete v pražské Galerii Nová síň navštívit do soboty 21. července 2018.

Autor: tz

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery