Vernisáž výstavy Jan Smetana a jeho škola

Vernisáž

Vernisáží v sobotu 16. června 2018 bude v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) zahájena výstava Jan Smetana a jeho škola. Autorkou výstavy, která se představí v Galerii IV., je Eva Neumannová, jejím kurátorem Richard Drury.

V roce 2018 si připomínáme nejenom sté výročí narození, ale i dvacáté výročí úmrtí významného malíře Jana Smetany (* 3. října 1918; + 6. dubna 1998). Svojí volnou tvorbu zahájil Jan Smetana jako nejmladší člen Skupiny 42, kdy jej okouzlovala městská zákoutí, dvorky pražské periferie, petrolejové lampy, později motivy z Paříže.

Po „skupinovém“ období, kdy byly tématem obrazů okrajové atributy technické civilizace a příměstská krajina, se Jan Smetana ve své malířské tvorbě věnuje hledání a zkoumání skrytých sil, jež ovládají přírodní dění – vznik a zánik, vzájemné působení světla a hmoty, metamorfózy barev a tvarů, struktury i vesmírné mlhoviny.

Výstava v GASK je koncipována jako průřez Smetanovou celoživotní tvorbou. Vzhledem k tomu, že Jan Smetana mnoho let působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze (1967 až 1985), kde vedl ateliér figurální a krajinářské malby, kterým prošli mnozí dnes uznávaní umělci, v části výstavy budou svými obrazy výběrově připomenuti i jeho bývalí studenti.

Výstavu Jan Smetana a jeho žáci můžete v kutnohorské Galerii Středočeského kraje navštívit do neděle 7. října 2018.

Autor: tz

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery