Retrospektivní výstava Luďka Jirouska v Nové síni

Vernisáž

Vernisáží bude v úterý 3. dubna 2018 od 18:00 hodin zahájena v pražské Galerii Nová síň retrospektivní výstava s výmluvným názvem Přírodovědcovy vizuální symfonie & jiné obrazy Luďka Jirouska. Úvodního slova se ujme Tomáš Vlček o hudební zážitek se postará Trio Clavio.

Hudba se neomezuje jen na svět zvuku. Existuje i hudba vizuálního světa. Tu zcela originálně na plátnech neobvyklých formátů komponoval přírodovědec zabývající se výzkumem činnosti štítné žlázy Luděk Jirousek (* 18. srpna 1925; + 1999).

jirousek plakatjirousekKreslil zručně od tří let a toužil stát se malířem, ale pro jeho otce byla tato volba nepřijatelná. Vrozenému malířskému nadání se mohl plně věnovat až v důchodu, nicméně kreslil i maloval, kdykoli mu to jeho náročné povolání dovolilo. Základem jeho vzdělání byly exaktní vědy, především chemie a biologie; uctíval matematiku. Měl rovněž důkladné znalosti ve vědách humanitních. Ke své malířské tvorbě přistupoval jako k výzkumu. Jeho obrazy nejsou prudkými výtrysky či pozvolnými výlevy emocí v barvách, ale jsou racionálně, hluboce a do detailu promyšlené. Citu nepostrádají. V barevných kompozicích je možno objevit nadsázku a dokonce i humor.

Výstavu Přírodovědcovy vizuální symfonie & jiné obrazy Luďka Jirouska můžete v pražské Galerii Nová síň navštivít do neděle 22. dubna 2018.

Autor: tz

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery