Pravoslav Sovák v Sovových mlýnech

Pravoslav Sovák při vernisáži výstavy Krajiny času

Vernisáž

V pátek 23. února 2018 proběhla v pražském Museu Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových vernisáž retrospektivní výstavy Pravoslava Sováka (* 30. srpna 1926), mezinárodně uznávaného malíře, grafika a fotografa. S nejvýraznějšími díly tohoto umělce z období od padesátých let po současnost se můžete seznámit až do letošního 27. května.

0 0 0 sovak 10 0 0 sovak 2 pospisilJe to největší akce v letošní sezóně, informovalo vedení Musea Kampa na páteční tiskové konferenci. Tvrzení jistě pozoruhodné po celé sérii expozic se jmény jako Kupka, Filla, Toyen, Šíma, Kolář, Born – abych jmenoval čistě namátkou několik setkání s díly slavných a známých umělců v Sovových mlýnech jen z poslední doby. A mohl bych přihodit i kvapem se blížící vernisáž výstavy Jana Zrzavého! Troufám si říci, že dost velké části občanů českých asi jméno Pravoslav Sovák mnoho neříká, když jsme si ale po tiskové konferenci prohlédli přes 180 prací tohoto výtvarníka, umístěných v několika sálech, museli jsme smeknout klobouk či zimní čepici a dát kurátorce výstavy, Heleně Musilové, za pravdu – Sovákova expozice Krajiny času je skutečně impozantní.

0 0 0 sovak 30 0 0 sovak 4Pravoslav Sovák se narodil ve Vysokém Mýtě, vystudoval uměleckoprůmyslovou školu, v roce 1947 byl asistentem Jana Zrzavého. Po únoru 1948 ovšem pracoval jako horník a dělník, později jako grafik na volné noze. Už jeho rané práce z padesátých let minulého století svědčí o mimořádném talentu a zřejmě v podstatě i o uceleném názoru na to, co a jak na plátně vytvářet, o prakticky dozrálém výtvarném stylu – jak lze alespoň vyčíst z často ohromujících, emočně působivých děl na této expozici. Ovšem Pravoslav Sovák po srpnu 1968 opouští republiku, žije v Německu, cestuje za oceán, do Paříže, až se nakonec zabydluje v Hergiswilu ve Švýcarsku, kde žije dodnes. Takže ačkoliv je tento výtvarník a pedagog (v Kunsthochschule v Kolíně nad Rýnem vychoval mnoho posléze významných osobností) ve světě legendou, jeho díla najdete ve sbírkách prestižních institucí, je u nás prakticky neznámý. Tato výstava má velkou šanci to napravit.

0 0 0 sovak 50 0 0 sovak 6 musilovaPopsat a uchopit tvorbu Pravoslava Sováka je jistý oříšek. Pracuje tužkou, perem, používá akvarel, kvaš, olej, fotografuje. A krom toho tyto techniky navzájem kombinuje na jednom plátně či papíru – je tvůrcem zcela nových, experimentálních postupů. Co je na jeho artefaktech spojující? Vždy, už od umělcova raného období, mimořádně precizní kresebná a grafická technika, a potom vždy přítomné vzrušující napětí doslova sálající ze všech těch pláten a grafických listů. Vždyť některé obrazy Pravoslav Sovák vytváří postupně i několik let, kdy na jedno plátno, a to i různými technikami, přidává další vrstvy, až konečně sděluje svou definitivní představu, myšlenku. Ať se to týká jeho obrazů měst, pustých krajin a pobřeží, často se silným nádechem nostalgie, melancholie, či maleb portrétních a figurálních, kde třeba v cyklu Museums doslova zhmotnil příběhy návštěvníků galerií – tato díla zároveň prozrazují na autora, že si do ciziny odvezl i patřičně velký kousek našeho českého, či chcete-li středoevropského, humoru.

0 0 0 sovak 70 0 0 sovak 8Výstavu, tentokrát bez účasti Medy Mládkové, zahájil Jiří Pospíšil s kurátorkou Helenou Musilovou. Tradičního zvonce, který si paní Meda přivezla z Ameriky, se ujal sám Pravoslav Sovák a svou výstavu v mrazivém únorovém večeru otevřel. Jistě stojí za zmínku, že se z Rakouska přijela podívat nadšená příznivkyně Medy Mládkové a Musea Kampa, hraběnka Nosticová, mezi mnoha hosty jste mohli zahlédnout významné výtvarníky, architekty, ale třeba i Evou Hruškovou s Janem Přeučilem.

Výstavu Pravoslav Sovák: Krajiny času můžete v pražském Museu Kampa navštívit do neděle 27. května 2018.

Text a snímky: Jiří Vlastník

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

0 0 0 sovak 90 0 0 sovak 100 0 0 sovak 110 0 0 sovak 120 0 0 sovak 13