Iluzivní obrazy Vladimíra Houdka v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí

Vernisáž

Vernisáží ve středu 20. září 2017 bude od 18:00 hodin v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí zahájena samostatná výstava českého umělce Vladimíra Houdka s názvem Rasura. Je to název symptomanický, neboť rasura znamená vyškrábané nebo vymazané místo v textu. Expozici tvoří nejnovější cyklus deseti pláten vytvořený speciálně pro tuto výstavu a přizpůsobený prostoru galerie.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Vladimír Houdek (* 1984) je jedním z klíčových umělců nejmladší generace české výtvarné scény. Nebojí se experimentovat s klasickými prostředky malby a konfrontací s koncepty modernistických a postmodernistických obrazů vytváří nové vizuální formy. Akt malby je u něho podmíněný vzděláváním a vědomou komunikací s historicky známými díly, jež pro nás významově zůstávají otazníkem a slouží jako východiska k tvůrčí interpretaci. Ve svých tematicky ucelených cyklech využívá monumentálních nebo naopak velmi malých formátů. Malby jsou specifické jak autorovým rukopisem, tak inovativním přístupem k samotné ploše plátna, kterou mnohdy přesahují.

houdek portrethoudek plakat„Snažím se okolní věci dešifrovat spíš podle vlastního citu. Určitého estetického jazyka, který jsem si za tu dobu vytvořil. Umění jsem nikdy nevnímal exaktně, což ve své podstatě ani nejde,“ řekl Vladimír Houdek pro web Putování za uměním. Na plátna nanáší hutné lesknoucí se barvy, které jsou v opozici s černobílým rastrem v pozadí. Díla s ústředním motivem kruhu vzbuzují iluzi pohybu a stylově souzní s op-artem Bridget Riley. Malby pojímá jako vrstvené odkazy k historii umění, začínají intuicí a v procesu malby a úvah teprve přecházejí do konečné racionální podoby. Inspirace k úvahám o malbě je mnohotvárná a metodická, východiska určují jak mentální, tak formální povahu autorova díla.

„Lidé si myslí, že malbu lze dešifrovat lépe, protože ji mají zažitou. Domnívají se, že jsou s ní více srozuměni. Ale výklad toho, co je snazší a co není, není úplně předmětný – obraz je stejně komplikovaná záležitost jako jakékoliv jiné médium,“ dodává Vladimír Houdek, původně vystudoval obor aranžerství. Již od začátku studií v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy na pražské AVU se projevoval jeho mimořádný talent. V roce 2010 získal první cenu 4. ročníku Ceny kritiky za mladou malbu, v témže roce byl navržen na Osobnost roku. Následně se v roce 2012 stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Žije a tvoří v Praze.

Výstavu Vladimír Houdek: Rasura můžete ve valašskomeziříčské Galerii Kaple navštívit do neděle 26. listopadu 2017.

Autor: MiM

O vernisážích dalších výstav výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery