Miroslav Petřík vystavuje v plzeňské Visio Art Gallery obrazy, grafiku a fotografie

Vernisáž

Vernisáží ve čtvrtek 7. září bude od 17:00 hodin v plzeňské Visio Art Gallery zahájena výstava Miroslava Petříka jednoduše a srozumitelně nazvaná Obrazy, grafika, fotografie. Výstavu uvede plzeňský grafik Milan Bauer, při vernisáži zazpívá Magdalena Koberová a na kytaru zahraje Marek Petřík.

Výtvarník, grafik a fotograf Miroslav Petřík se narodil se v roce 1959 v Českých Budějovicích, výtvarné tvorbě se věnuje od roku 1980. Trvale žije v Týně nad Vltavou, kde pracuje jako ředitel Městského domu dětí a mládeže.
 
V osmdesátých letech minulého století se samostudiem a pod vedením různých malířů a profesorů výtvarné výchovy učil výtvarné a grafické techniky. Nejvíce rad v začátcích získal od Františka Doubka z Písku a Miroslava Konráda z Českých Budějovic. V těchto letech absolvoval Lidovou konzervatoř (Kulturní dům na Smíchově) u lektorů Ladislava J. Kašpara a Josefa Palečka. Později příležitostně konzultoval své práce u Ladislava Čepeláka, Jiřího Corvína, Jaroslava Klápštěho a dalších výtvarníků. V osmdesátých letech byl členem výtvarné skupiny Generace v Českých Budějovicích a získal několik ocenění na přehlídkách mladých výtvarníků.

0 petrikPrvní grafický list vytvořil v Ostravě, kam několikrát do roka dojížděl za přáteli z výtvarné skupiny BAF klub. Tam také u Františka Chvistka vyleptal svůj první lept s akvatintou. Po maturitě na střední elektrotechnické škole v Písku se neúspěšně hlásil na Umělecko-průmyslovou školu v Praze. Ještě třikrát se pokusil dostat na AVU, ale štěstí mu nepřálo. Od výtvarné tvorby ho to neodradilo a neustále se snažil na sobě pracovat. Přes pětadvacet let je členem spolku Exlibris a drobné grafiky. Věnuje se širokému spektru výtvarných technik a námětů.

Tvorba Miroslava Petříka není jednostranná, dokáže tvořit i v několika odlišných stylech. Upřednostňuje téma a námět, který zpracovává podle chuti a nálady určitým stylem. Jak sám říká: "Jsem rekreační výtvarník a mohu si malovat tak, jak sám chci". V kresbě pastelem a malbě akvarelem nejraději pracuje rovnou v přírodě. V olejomalbě jsou jeho nejoblíbenější motivy vytvořené ve stylu tzv. rezonance. Tvoří také zátiší, nejraději housle a slunečnice.

0 petrik plakatOkrajově se zabývá užitou grafikou. Navrhuje loga a ilustroval několik publikací. Vytváří diplomy a plakáty hlavně pro činnost v MěDDM a pro judo. V grafické tvorbě se nejvíce věnuje technice čárkového leptu s akvatintou a suché jehle. Jsou to především drobné grafiky a exlibris. Grafiky si tiskne sám, nebo svého přítele, uměleckého tiskaře Petra Kábrta. Je uznávaným tvůrcem exlibris a jeho dílka jsou zastoupena v soukromých sbírkách sběratelů exlibris a drobné grafiky na celém světě. Od roku 2010 se věnuje fotografování. Pro Český svaz judo fotografuje důležité domácí a světové mezinárodní turnaje. S oblibou fotografuje jazzové a rockové koncerty v Jižních Čechách.

Výstavu Miroslav Petřík: Obrazy, grafika, fotografie můžete v plzeňské Visio Art Gallery navštívit do pátku 29. září 2017.

Autor: tz

O vernisážích dalších výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí se dočtete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery