Dřevořezby kutnohorské výtvarnice Hany Richterové lákají do světa fantazie, na Hrádku budou vystaveny do 6. října

Pozvánka

Do světa fantazie a pohádek láká výstava kutnohorské výtvarnice, sochařky, řezbářky a malířky Hany Richterové, která byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 22. srpna 2019 na Hrádku, sídle Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Na výstavu nazvanou Dřevěný Nonsens zapůjčila Hana Richterová 34 dřevořezby a sedm akvarelů.

hana richterova 1hana richterova 2„Představovat v Kutné Hoře Hanku Richterovou je stejně zbytečné, jako příslovečné nošení dříví do lesa. A o dříví, tedy vlastně o dřevo, tady právě jde,“ zahájila vernisáž akademická malířka Jitka Jelínková. „Nejsem si jistá, zda název výstavy Dřevěný nonsens je úplně na místě. Nonsens je termín pro něco, co zcela postrádá smysl, zatímco tady kolem sebe vidíme samé věci, které svůj smysl rozhodně mají. Někdy je význam úplně nasnadě, někdy se skrývá a jeho hledání je ponecháno fantazii laskavého návštěvníka,“ pokračovala Jitka Jelínková ve svém úvodním slovu.

V prvním patře Hrádku najde návštěvník milé menší dřevořezby pověšené na zdech, některé až s pohádkovou tématikou, ale i velké masívní řezby umístěné v prostoru. Jeden takový objekt, situovaný v arkýři hodovního sálu, dominuje výstavnímu prostoru a nese název Cesta za strom. Ve spodní části je ztvárněný kopec s cestou, která se ze široké zužuje v klikatou cestičku ústící u stromu s mohutnou korunou.

hana richterova 3hana richterova 4„Ta cesta představuje naši cestu životem. V dětství je široká, skotačíme po ni a čas jako by plynul pomaleji. Pak se ale postupně zužuje, klikatí a kolem – ta louka, to jsou všechny věci v našem životě. Pak cesta zatočí za strom, který představuje životní energii. A co je za ním? To je překvapení. Každý tam najde něco jiného,“ říká o svém díle Hana Richterová.

Výstavu Hana Richterová: Dřevěný nonsens můžete navštívit V Českém muzeu stříbra na Hrádku v Kutné Hoře do neděle 6. října 2019.

Autorka: Monika Pravdová
Zdroj: Kutnohorské listy

Snímky Evy Entlerové a Lukáše Jelínka

hana richterova 5Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery