Unikátní výstava našeho mincovnictví

Pozvánka

Na rok 2019 připadá 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K připomenutí této události připravila Česká národní banka unikátní výstavu na Pražském hradě v Císařské konírně, která je ke zhlédnutí od začátku února do 28 dubna 2019.

100 let československé koruny

mince 2mince 3Na velkolepě graficky a výtvarně pojaté výstavě se může široká veřejnost seznámit nejenom s vývojem československých a českých platidel, bankovek, státovek i oběžných mincí, ale zhlédne kromě spousty dalších zajímavostí i ukázky zlatých zásob centrální banky. Trhákem expozic je jistě představení vysokohmotné zlaté mince, jejíž nominální hodnota činí sto milionů korun, kterou nechala ČNB vyrobit právě ke jmenovanému vysokému výročí česko-slovenské koruny. Jedná se o největší zlatou minci Evropy a druhou největší na světě! Bezesporu ji čeká zápis do legendární Guinnessovy knihy rekordů.

Od Rašína až po vznik Národní banky Československé

Rok po vzniku Československé republiky plní důležitý úkol oddělení nové československé koruny od měny rakousko-uherské dvě osobnosti tehdejší měnové reformy, první ministr financí mladého státu Alois Rašín a Vilém Pospíšil. Návštěvníci výstavy si na panelech a v informačních textech obnoví dávno zapadlé školní hodiny vlastivědy, oživí si v paměti vznik Bankovního úřadu ministerstva financí a připomenou si rok 1926 jako datum vzniku Národní banky Československé (NBČ).

mince 1Sběratelé a milovníci bankovek i mincí se jen stěží odtrhnou od vitrín s replikami historických panovnických korun či originály z tvůrčích dílem Alfonse Muchy, Františka Kysely, Maxe Švabinského nebo třeba Karla Svolinského, Albína Brunovského či Oldřicha Kulhánka a dalších děl českých výtvarníků, malířů, grafiků i sochařů.

Doprovodné akce

Mezi ty nejdůležitější jistě patří předání vítězům soutěže pro studenty základních a středních škol o návrh pamětní stokorunové bankovky. Připravena je i Mezinárodní vědecká konference, na 16. a 17. května 2019. Širokou veřejnost pak jistě bude zajímat Den otevřených dveří ČNB v září 2019.

Koncem ledna 2019 ČNB vydala trojici příležitostných dvacetikorun k 100. výročí vzniku československé měny.

Autor: Ivan Černý
Zdroj ilustračních snímků: Archív ČNB

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery