Netradiční výtvarná výstava Dantom Bohema v Berouně

Pozvánka

Realisticky dokonalá, ručně malovaná vyobrazení rostlin a živočichů v kontrastu se snovými, malířsky komponovanými fotografickými zátišími. To vše je od čtvrtka 17. ledna 2019 k vidění v Muzeu Českého krasu. Dva originální berounští výtvarníci zde představují svá díla na první společné výstavě s názvem Dantom Bohema. Výtvarník Tomáš Šmejkal prezentuje akvarely, Daniel Kreissl fotografie.

dantom3dantom plakatNa vernisáž, která proběhla ve čtvrtek 17. ledna 2019 od 17:00 hodin v Jenštejnském domě, si našlo cestu přes 100 zájemců o výtvarné umění. Zahajovací řeč měla pedagožka, překladatelka a kurátorka pracující v Mnichově, Eva Čapková, která uvedla dílo Tomáše Šmejkala a Daniela Kreissla do náležitého hrabalovského kontextu.

Grafika a malíře Tomáše Šmejkala a fotografického experimentátora Daniela Kreissla lze řadit do kategorie pábitelů a odkaz na Bohumila Hrabala lze číst mezi řádky i v prostoru mezi jednotlivými vystavenými díly.

Zajímavé jsou totiž také osobnosti samotných umělců. Pestrý umělecký životopis má za sebou Tomáš Šmejkal - jeho „krevní skupinou“ je Rembrandt van Rijn a netají se tím, že na zakázku vytvořil desítky kopií figur z jeho slavných pláten. V druhé polovině 80. let minulého století kreslířsky dokumentoval případy z patologického oddělení nemocnice na pražském Karlově náměstí a výsledky jeho práce pak sloužily v učebnicích pro studující mediky nebo jako dokumentace kriminalistických spisů.

dantom1dantom2„Na škole mě moc nebavil dokument, táhne mě to více k inscenovaným výtvarným realizacím než ke klasické fotografii. Sám jsem vyvinul metodu takzvaného parciálního svícení, která spočívá v tom, že exponuji potmě dlouhým časem a osvětluji pouze vybrané objekty nebo části objektů baterkou. Tuto metodu aplikuji i na krajinu, snažím se dosahovat těch neopakovatelných momentů, které snad člověk ani nevidí, anebo vidět nemůže, protože jsou pro něj skryty v čase, ale přesto se staly. Prostě rad experimentuju se světlem a časem. Hledám to, co není vidět." říká o své tvorbě Daniel Kreissl.

Výstavu Dantom Bohema můžete v berounském Muzeu Českého krasu navštívit do neděle 14. dubna 2019.

dantom4Autor: tz

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery