Výstava betlémů, knížek a přání papírového kouzelníka Vojtěcha Kubašty

Pozvánka

Poslední výstava, kterou letos otevírá Prácheňské muzeum, dostala název Vánoce s Vojtěchem Kubaštou. Dnes snad trochu pozapomenutý výtvarník patřil k českým průkopníkům dětské prostorové knihy, proto expozici tvoří jeho leporela, knížky a především betlémy.

kubasta vanoceČeský malíř, grafik a ilustrátor Vojtěch Kubašta (* 7. října 1914; + 7. července 1992) žil od roku 1919 v Praze. V roce 1938 dostudoval architekturu na ČVUT v Praze, jeho pedagogy byli například Oldřich Blažíček, Zdeněk Wirth, V. V. Štech a Antonín Engel. Od roku 1937 se věnoval knižní grafické úpravě. V roce 1941 přednášel reklamní grafiku na Rotterově škole v Praze. V období 1945 až 1949 byl grafikem nakladatelství Aventinum. Od roku 1953 spolupracoval s nakladatelstvím Artia, knihy, které tam vydával a ilustroval byly přeloženy do 22 jazyků.

Pokud vám stále není jeho jméno povědomé, pokuste si vzpomenout třeba na leporelo Cvrček a mravenci o cvrčkovi-lenochovi, který v létě jenom hrál a hrál...

Předvánoční a vánoční výstavu tradičně doprovází adventní dopolední dílna pro školkaře a mladší školáčky, kteří jsou zvyklí se v prosinci v muzeu něco zajímavého dovědět a pěkného si vyrobit. Po drátkách, filcu, vosku či olovu tak letos budou děti tvořit jak jinak, než z papíru.

Výstavu Vánoce s Vojtěchem Kubaštou můžete v Prácheňském muzeu v Písku navštívit od čtvrtka 6. prosince do neděle 30. prosince 2018.

Autor: tz

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery