V sušické galerii Sirkus vystavují dvě známé malířky

Olga Hrachová (vlevo) a Marie Vechová při vernisáži

Pozvánka

Přátelství od dob společných studií se zachovalo po desetiletí. Jejich první společná výstava se odehrála v roce 1976 v Sušici.

2 malirky 1Řeč je o Olze Hrachové a Marii Vechové, které v pátek 7. září 2018 v galerii Sirkus slavnostně zahájily výstavu s názvem Plátno a malby.

„Jejich setkání jistě není náhodné. Obě jsou výtvarnými pedagožkami, které rozdělují svůj pracovní den mezi vyučování a výtvarnou tvorbu. Spojuje je též přátelství z doby společného vysokoškolského studia, které přetrvává dodnes. Nicméně charakter jejich vlastního díla je značně odlišný,“ uvedl malíř Miloslav Čelakovský.

2 malirky 42 malirky 5Olga Hrachová představuje svoji nejnovější tvorbu, která se zcela liší od předchozího období, v němž převládaly krajinomalby a zátiší. Mimochodem velice krásné a příjemné. V současnosti se věnuje abstraktní olejomalbě a její výtvory jsou opravdu zajímavé a především pestré, a to nejen co do barevnosti, ale i motivů.

U každého jejího obrazu je třeba se zastavit a v klidu pozorovat a vychutnávat jeho atmosféru. Pak uvidíte to, co nám chce Olga Hrachová sdělit. Ukazuje například, že i noc může mít svůj půvab a nemusíme se jí obávat, že citron, ten šťavnatý a kyselý plod, může být skvělým motivem pro uměleckou tvorbu. Malířka si pohrává s barvami, které dokáže citlivě kombinovat. A výsledný efekt je opravdu úžasný.

2 malirky 22 malirky 3Marie Vechová servíruje zcela jiný druh tvorby. Její voskované batiky jsou rozměrnější a barevně jinak zpracované. Vyznačují se klidem, uvolněním a lehkostí. Snadno můžeme nabýt dojmu, že byly tvořeny při zvuku volně plynoucí hudební skladby.

Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že výtvarnice dokáže u některých děl navodit i pocit tajemna, který vás nutí prozkoumat každý kousek batiky. Výstižně to charakterizoval Miloslav Čelakovský: „Mezi plochami autorčiných voskovaných batik cítíme ozvěny ornamentálního umění exotických zemí.“

Výstavu Olgy Hrachové a Marie Vechové Plátno a malby můžete v sušické galerii Sirkus navštívit do neděle 7. října 2018.

Text a snímky: Jan Kaše

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery